Citlivé zuby dokážu potrápiť aj silnejšie povahy. Najmä v lete, kedy si chceme vychutnať zmrzlinu či obľúbený nanuk.
Príčinu zvýšenej sensitivity zubov treba hľadať v odhalených zubných krčkoch v dôsledku poklesu ďasna alebo v narušení zubnej skloviny vonkajším pôsobením. Podobne, ako akýkoľvek mechanický zásah spôsobí poškodenie materiálu, môže sa nesprávnym postupom pri čistení zubov narušiť aj zubná sklovina. Zubári a dentálne hygieničky by o zuboch zdevastovaných nesprávnou technikou čistenia určite vedeli podať najkompetentnejšie svedectvá.
Nevhodne zvolená, príliš tvrdá zubná kefka vie tiež narobiť ťažko napraviteľné škody.
Čo však s už vzniknutými „citlivkami“? Ako sa o ne správne starať?
-
v prvom rade treba navštíviť zubného lekára, ktorý by mal zhodnotiť mieru citlivosti zubov a odporučiť najvhodnejšiu starostlivosť o ne
-
vyberať by sme si mali len zubné kefky s mäkšími štetinami, ktoré ešte viac nepoškodzujú už narušenú sklovinu
-
odporúčané sú špeciálne zubné pasty pre citlivé zuby predávané v lekárňach a v stále sa rozrastajúcej sieti drogérií.
Osvedčené sú zubné pasty s obsahom aminfluoridu, ktoré pomáhajú spevňovať zubnú sklovinu, vytvárajú na nej ochrannú vrstvu zabezpečujúcu jemné a šetrné čistenie. Takto posilnená sklovina je zároveň odolnejšia pred nájazdmi „škodcov“.
Čo sa v mladosti naučíš...
Ak si už v detskom veku osvojíme techniku správneho čistenia zubov, určite v dospelosti predídeme aj problémom s citlivými zubami. Najlepšie je deti priviesť k zubárovi alebo k dentálnej hygieničke, ktorá im vysvetlí, ako si zuby správne čistiť, ako používať dentálnu niť a kefku na medzizubné priestory. Rovnako upozornia na potrebu pravidelne si ústnu dutinu vyplachovať ústnou vodou.
Autor článku: časopis Bedeker zdravia