Presne pred mesiacom 6. apríla vyhlásili zamestnanci Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava časovo neobmedzený štrajk na základe Ústavy SR. Deklarovali, že budú poskytovať len akútnu zdravotnú starostlivosť. Zároveň vyzvali vládu, aby sa zaoberala ich požiadavkami.
V tom čase predseda štrajkového výboru FNsP Marian Kollár povedal: "Cieľom štrajkujúcich zdravotníkov je zlepšiť zdravotnú starostlivosť, ktorú poskytujú občanom. Chceme tiež pre seba len slušnejší život. Čakáme od mocných tohto sveta, ktorí sa nachádzajú na Slovensku, že ukážu, že im občan nie je ľahostajný, a vrátia sa k predvolebnému heslu, ktoré s obľubou používali, že kde je vôľa, tam je cesta. My čakáme a budeme čakať!"
Ich požiadavky však členovia vlády a parlamentu nevyslyšali. Preto dodnes žiadajú zastaviť transformáciu verejných zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti, zabezpečiť dostupnosť zdravotníckych služieb každému pacientovi a chýbajúce zdroje do zdravotníctva zo štátneho rozpočtu, ako aj primerané okamžité zvýšenie platov všetkým zdravotníckym pracovníkom.
V prvej fáze štrajku sa k zamestnancom FNsP pridalo 22 rôznych nemocníc na Slovensku.
Do tohto ostrého štrajku zasiahol 13. apríla Okresný súd Bratislava II, ktorý vydal predbežné opatrenie. Ním uložil štrajkujúcim zdravotníkom až do právoplatného rozhodnutia súdu poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu podľa zákona o zdravotnej starostlivosti. Tým sa chápe aj poskytovanie ambulantnej starostlivosti.
Od 6. do 20. apríla ambulantné výkony vo FNsP Bratislava poklesli v priemere o polovicu a o tretinu sa znížil počet operácií a hospitalizácií, uviedla riaditeľka pre zdravotnú starostlivosť FNsP Katarína Sedláková.
Lekári pripravili petičnú akciu Za zdravé zdravotníctvo, s ktorou oslovujú nielen zdravotníkov, ale aj občanov.
Štrajkujúci zdravotníci 25. apríla avizovali, že ostrý štrajk prerušia a od 2. mája prejdú do štrajkovej pohotovosti a do druhej etapy protestu. Podľa Kollára sa dohodli, že lekári, ktorí už majú prečerpaný ročný limit hodín v ústavných pohotovostných službách (ÚPS) a hodiny nadčasovej práce, nenastúpia do služieb.
O dva dni neskôr člen štrajkového výboru FNsP Tibor Bárta vyhlásil, že Slovenská informačná služba (SIS) na základe určenia premiéra Mikuláša Dzurindu monitoruje, sleduje a odpočúva vedenie štrajkového výboru.
K avizovanému odmietaniu ÚPS Sedláková upozornila, že lekár vo FNsP, ktorý počas 24-hodinovej služby cez víkend pracuje napríklad 12 hodín, si zarobí 4898 korún, ak jeho hrubá mzda je 21 500 korún a priemerná hodinová mzda 163,64 korún. Je to o 2686 viac, ako keby bol platený na základe Zákonníka práce.
V prípade tzv. malej služby, ktorá je cez pracovný deň 15,5-hodinová a napr. polovicu z toho času lekár odpracuje, si zarobí 1882 korún, čo je o 489 korún viac, ako keby bol platený podľa Zákonníka práce.
Kollár 2. mája vyhlásil, že tretina lekárov FNsP, ktorí si odpracovali ročný limit pohotovostí a nadčasov, budú odmietať nastúpiť do ÚPS.
Podľa Sedlákovej v tom čase z takmer 900 lekárov vo FNsP Bratislava polovica už prekročila 100-hodinový ročný limit v ÚPS a asi tretina lekárov prekročila 150-hodinový ročný limit nadčasov.
Od toho času riaditeľ FNsP Valerián Potičný zväčša rieši túto situáciu nariadením služieb lekárom s tým, že "vznikla naliehavá situácia v dôsledku čoho hrozí nebezpečenstvo ohrozenia života a zdravia pacientov".
Sprvu bolo zo 100 oddelení a kliník problémových s obsadením služieb v ÚPS 10 a podľa vyjadrenia Potičného zo 4. mája, ich počet klesol na osem.
Predseda štrajkového výboru na pracovisku Antolská Juraj Čierny 5. mája uviedol, že činnosť oddelení a kliník vo FNsP začína byť počas dňa výrazne oslabená. Z dvanástich operačných sál bolo 5. mája na pracovisku Antolská v prevádzke len päť. Zdôraznil, že nie je dostatok lekárov - anestéziológov na pracovisku, menia sa termíny u objednaných pacientov.
Vláda po vyhlásení štrajku označila za partnera pre štrajkujúcich manažmenty nemocníc. Opozičné strany označili situáciu za vážnu, pričom Slobodné fórum chcelo dokonca zvolať mimoriadnu schôdzu v NR SR o situácii v zdravotníctve. Poslanci si len vypočuli správu šéfa rezortu Rudolfa Zajaca o spôsobe riešenia situácie v zdravotníctve a zabezpečení zdravotnej starostlivosti o občanov.
Autor článku: TASR