Topánky by sme mali nakupovať v popoludňajších alebo podvečerných hodinách, keď už na unavenej a mierne opuchnutej nohe zistíme, v ktorej obuvi sa cítia nohy komfortne. Pre TASR to konštatoval obuvník Peter Osvald.
"Obuv by sme mali vyberať primeranú, radšej väčšiu ako menšiu a pretože väčšina z nás nemá šľapaje rovnakej veľkosti, jej výber by sme mali prispôsobiť väčšej nohe," dodal.
V prípade kúpy topánok sa podľa obuvníka predstava, že ich rozchodíme, nemusí vôbec vyplniť. Vybrané topánky by mali sedieť na nohe dokonale už v predajni. "Nevyhnutnosťou otestovania skúšanej obuvi je vyskúšanie oboch topánok páru a prechádzka po predajni," odporučil Osvald. Dobré topánky sa podľa neho dajú spoznať podľa kvality použitých materiálov a perfektného vypracovania. "Kvalitné topánky majú podrážky a vnútorné podošvy z rovnako kvalitnej kože ako vrchnej. Švy a štepovanie do kože mäkko zapadajú," vysvetlil s tým, že na nekvalitných topánkach švy často rozrezávajú kožu. "Správna topánka musí sedieť dobre na päte, nesmie sa pri chôdzi vyzúvať, musí v nej byť dostatok miesta na prsty nôh, aby pri dlhodobom nosení nedochádzalo k ich deformite," upozornil.
Medzi základné chyby topánok ponúkaných na trhu patrí podľa Osvalda neprimerane vysoký opätok k danej klenbe. "Pri kúpe novej obuvi by mal zákazník položiť najspodnejšiu časť opätka, tzv. pätník, celou plochou na podložku a v prípade, že chodidlová časť obuvi zostane vo vzduchu a nestojí na podložke, ide o nekvalitne spracovanú obuv," spresnil odborník. Zároveň upozornil, že chybou tiež je, keď opätok smeruje príliš dozadu a chodidlová časť dopredu, pretože tento typ obuvi sa pri používaní rýchlo "vykníše".
Odborník odporučil kupovať koženú obuv, ktorá dlho vydrží a má dobré absorpčné vlastnosti. "Kvalitné by mali byť aj podšívkové materiály na napínacej a vlepovacej stielke, ale to ľudia pri nákupe nevidia a či sú kvalitné, zistia až pocitovo pri nosení obuvi," dodal. Pri koženom futre podľa neho noha v topánke lepšie dýcha. Zápach nôh len pri určitom type obuvi poukazuje na jeho nekvalitu. Topánka musí mať sorpčné aj desorbčné vlastnosti. Človeku sa noha prirodzene potí a materiál topánky by mal vypúšťať vzduch a pot smerom von. Na udržanie a predĺženie kvality vnútorného prostredia topánok ich treba pravidelne vetrať a pri prílišnom potení nôh aj používať prípravky na to určené. "Pot je veľmi agresívna kyselina, ktorá ničí vnútro topánky. Ak sa niekomu nadmerne potia nohy a nič s tým nerobí, kyselina rýchlejšie ničí materiál vo vnútornej časti topánok. Agresívny pot mení kožené stielky vo vnútri topánky na tvrdý materiál, ktorý môže nohu odierať a zraňovať," vysvetlil.
Pre pohodlný pocit v topánkach potrebujú mnohí ľudia ortopedické vložky. "Potrebu používania ortopedickej stielky signalizujú napríklad bolesti kolien alebo hlavy. Pri nesprávnej obuvi najskôr totiž klesne klenba chodidiel, začnú bolieť kolená a bolesti môžu vystreľovať cez chrbticu do hlavy," povedal. Dobre zvolené ortopedické vložky podchytávajú pozdĺžnu aj priečnu klenbu nohy. Vložky sú ponúkané v koženom alebo bavlnenom prevedení. "Koža je vhodná do poltopánok a lodičiek a bavlna do športovej obuvi a do detských topánok, pretože v detskej obuvi často nebývajú stielky s klenbou. Keď má dieťa zdravé nohy, neublíži mu to, keď má problém, len mu to pomôže," potvrdil obuvník.
Pravidelným ošetrovaním topánok môžme podľa odborníka predĺžiť ich životnosť. "Starostlivosť o obuv je nutné prispôsobiť povrchovému materiálu," spresnil. Zároveň dodal, že existujú krémy, vosky, hubky napustené olejom, prípravky na oživenie farby, impregnačné a voskovacie spreje, ktoré zabraňujú premokaniu topánok. "Nubukovú a velúrovú obuv, ktorá nie je vhodná do daždivého prostredia, pretrieme pri údržbe iba vlhkou handričkou a použijeme špeciálny prípravok na jej čistenie," upozornil Osvald s tým, že takúto obuv je potrebné pred nosením naimpregnovať prostriedkami, ktoré ju chránia proti vlhkosti a znečisteniu. "Pri nadmernom znečistení obuvi sa odporúčajú peny na vyčistenie semišu, ktoré sa používajú za sucha, a renovátory semišu, ktoré oživujú farby obuvi," doplnil.
Topánky sa podľa odborníka v žiadnom prípade nesmú prať. "Ľudia si zvyknú prať tenisky, ale nevedia, či v stielke nie sú použité materiály, ktoré sa v styku s vodou rozložia ako papier, a je po teniske," vysvetlil s tým, že na takto zničenú obuv, samozrejme, neplatí žiadna záručná lehota. "Veľa ľudí si kúpi nekvalitné topánky a aj tie kvalitné nevie správne udržiavať," konštatoval odborník. Pri výbere topánok sa podľa neho dnes, najmä u žien, kladie oveľa väčší dôraz na módne trendy ako na účelnosť a pohodlie. "Kvalitná obuv je jednou z hlavných podmienok prežitia príjemného dňa," uzavrel.
Autor článku: TASR