Od nového roku by mali mať pacienti k dispozícii viac ako 600 nových liekov. Ako dnes objasnil minister zdravotníctva Richard Raši, na trhu bude 5158 liekov, pričom 53 percent z nich bude bez doplatku alebo s doplatkom do jedného eura (30 Sk). Počet liekov plne hradených z verejného zdravotného poistenia bude 1857, s minimálnym doplatkom bude 894 liekov.
Šéf rezortu priblížil, že za prvé dva kvartály tohto roku sa oproti porovnateľnému obdobiu roku 2008 podarilo minimalizovať nárast nákladov na lieky. "Došlo k nárastu iba o 1,1 percenta," priblížil s tým, že sa tak stalo napriek tomu, že počet predpísaných balení liekov stúpa. Objasnil, že v Poľsku nárast dosiahol 9,7 percenta, v Maďarsku sedem percent a v Českej republike 12 percent. "Toto považujem za náš najväčší úspech v liekovej politike," povedal s tým, že je to dôsledok referencovania cien liekov.
Slovensko je jednou z prvých krajín, ktoré zaviedli referencovanie cien liekov do praxe. Ide o porovnávanie šiestich najnižších cien v Európskej únii a na základe tohto priemeru sa stanovia pre domáci trh. Tento prístup umožnil podľa ministerstva šetriť verejné zdroje a presmerovať získané financie na nové lieky s dokázaným účinkom. Referencovanie sa doteraz realizovalo dvakrát, pričom v prvom kole sa ceny liekov znížili o šesť percent a v druhom o osem. Od tretieho kola poradca ministra financií Martin Filko očakáva úsporu s najväčšou pravdepodobnosťou do päť percent.
Ako konštatoval Filko, k zníženiu cien dôjde v budúcom roku určite. Priblížil, že v rámci tretieho kola referencovania už farmaceutické spoločnosti podali svoje cenové návrhy. Teraz ich čaká porovnávanie s predstavami ministerstva. Nové ceny by mali platiť od apríla 2010. Objasnil, že doteraz sa podarilo zreferencovať asi 90 percent liekov.
Referencovanie sa podľa prezidenta Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) Jaroslava Vasiľa prejavilo doteraz v znížení cien liekov asi o 20 percent. Poznamenal, že dodávatelia s tým musia žiť, keďže podnikajú na slovenskom trhu. Zdôraznil, že v dôsledku referencovania nedošlo k odchodu zásadných liekov z trhu. Prvé referencovanie cien liekov, ktoré sa prejavilo aj v ich novom kategorizačnom zozname platnom od apríla, by malo priniesť úsporu verejných zdrojov od 59,75 do 63,07 milióna eur (1,8 - 1,9 mld. Sk). Od druhej vlny, ktorá sa odrazila v októbrovej kategorizácii, očakávalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR šetrenie vo výške 95 až 96 miliónov eur (2,86 - 2,89 mld. Sk). Úspora by sa mala prejaviť počas 12 mesiacov od platnosti opatrenia. Výdavky na lieky predstavujú 4,5 percenta všetkých verejných výdavkov a 30 percent zdravotníckych výdavkov. Zavedenie refencovania napríklad ukázalo, že najviac predražené sú originálne lieky chránené patentom. Predražená tiež bola väčšina liekov v prvej stovke podľa spotreby.
Autor článku: TASR