Pokusy na zvieratách preukázali, že tvorba spomienok závisí od schopnosti novovznikajúcich neurónov „vymazať“ staré nervové spojenia.
V časopise Cell to oznámil deväťčlenný tím, ktorý viedol Kaoru Inokuči z Tojamskej univerzity v Japonsku. Prvým autorom článku bol jeho kolega Takaši Kitamura. Ide o významný objav, čo tento vysoko prestížny biologický časopis vyjadril umiestnením avíza a ilustrácie na obálke ako tzv. cover story. Výsledky tohto výskumu totiž patria k prvým dôkazom, že prinajmenšom u myší a potkanov nové neuróny v oblasti mozgu označovanej ako hippokampus spôsobujú rozpad krátkodobých spomienok na zážitky strachu. Celková pamäť však zostáva nenarušená.
Hippokampus sa nachádza v strednej časti spánkového laloku mozgu. Zrod nových neurónov podporuje stratu pamäťových stôp z hippokampu, ako sa predmetné spomienky prenášajú do iných oblastí mozgu pre dlhodobé uloženie. Vedci to síce zatiaľ overili iba na spomienkach, týkajúcich sa zážitkov strachu, Kaoru Inokuči si však myslí, že takto sú ovplyvnené všetky spomienky spočiatku uložené v hippokampe. Vyplýva z toho, že ak sa tvorba nových neurónov v hippokampe z tej či inej príčiny naruší, je to problém, keďže sa zaplní krátkodobá pamäť mozgu.
„Naše ťažkosti pri získavaní nových informácií možno spôsobuje vyčerpanie úložnej kapacity hippokampu nevymazanými starými spomienkami,“ povedal Kaoru Inokuči. Neznamená to však, že by nové neuróny iba vymazávali spomienky – rovnako sa môžu významne podieľať na ich nadobúdaní. Minulé výskumy zvierat i ľudí odhalili kľúčovú úlohu hippokampu v osvojovaní si nových faktov a spočiatku aj na ich vyvolávaní z pamäte. Spomienky sa ale postupom času prenesú do mozgovej kôry. Sprevádza to rozpad spojení medzi neurónmi v hippokampe.
Hippokampus je jednou z iba dvoch oblastí mozgu cicavcov, kde aj v dospelosti, dokonca aj v starobe, ďalej vznikajú nové neuróny – v rozpore s dlho pretrvávajúcou dogmou. Nevedelo sa však, akú funkciu tieto neuróny majú. Teraz už to vieme: integrovaním do starých nervových obvodov narušiť štruktúru predtým uchovávaných informácií. Kaoru Inokuči s kolegami plánuje dôkladne preveriť spojitosti medzi tvorbou nových neurónov a schopnosťou učiť sa. A popritom zistiť, ako postupný rozpad závislosti pamäte na hippokampe súvisí s tým, že spočiatku podrobné a kontextovo bohaté spomienky sa s plynutím času menia na všeobecnejšie.
Hlavné zdroje: Cell z 13. novembra 2009; Komuniké Cell Press z 12. novembra 2009.
Autor článku: TASR