Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasí s povinnosťou podávať ročné zúčtovanie poistného vo verejnom zdravotnom poistení.
V stanovisku, ktoré dnes poskytol TASR tajomník RÚZ Martin Hošták, sa konštatuje, že štátne orgány by prostredníctvom svojich opatrení mali čo najmenej zasahovať do podnikania a nemajú ho obmedzovať a problematizovať zavádzaním umelých administratívnych prekážok.
"RÚZ považuje príslušné ustanovenie v zákone a vyhlášku spolu s opatreniami v nej uvedenými, za závažnú byrokratickú prekážku podnikania, neúmerne zaťažujúcu podnikateľov, ktorá má navyše minimálny (ak vôbec) finančným efektom pre samotné zdravotníctvo."
Komplikované a neprehľadné tlačivo je svojou štruktúrou ešte zložitejšie ako daňové priznanie, upozorňuje RÚZ. Vyplňovanie týchto tlačív neúmerne zaťaží kapacity zabezpečujúce mzdové účtovníctvo firiem. Navyše, samotné zdravotné poisťovne nie sú schopné spracovať také množstvo údajov a už vôbec nebudú mať šancu overiť si ich správnosť.
"Argument, že pracujúci dostanú vrátené peniaze na základe podania ročného zúčtovania v prípade, ak zaplatili na preddavkoch viac, je fiktívny," tvrdí RÚZ. Ak totiž platili preddavky v zmysle zákona, mohlo by k preplatkom dôjsť iba na základe chyby ekonóma či mzdového účtovníka. Dobrovoľne by vedome viac neplatil nikto, nakoľko vzhľadom na to, že táto platba má charakter dane, k takémuto správaniu nie je nikto motivovaný, zdôvodňuje svoje tvrdenie únia.
"Aj na základe jednoduchého prepočtu je viac než zrejmé, že predpokladané náklady na zúčtovanie, ktoré na svojich pleciach ponesú pracovníci MZ SR, kontrolné orgány, zdravotné poisťovne či podnikateľské subjekty, budú neúmerne vysoké pri veľmi neistých príjmoch plynúcich z tohto zúčtovania," dodáva na záver RÚZ.
Proti podávaniu ročného zúčtovania zdravotného poistného sa už vyjadrila aj Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) a Slovenská asociácia malých podnikov (SAMP). Žiadajú túto povinnosť zrušiť alebo aspoň posunúť jej termín.
Autor článku: TASR