Vytvorenie umelého srdca je podľa newyorského profesora srdcovej chirurgie Jonathana Michaela Chena dlhodobo veľkým snom srdcových chirurgov. "Umelé srdce by však u detí predstavovalo veľký problém, pretože deti rastú a umelé srdcia nie. U dospelých je to v poriadku, pretože ich telesné rozmery už nebudú väčšie," konštatoval. Priblížil, že ak by sa takéto srdce voperovalo malému dieťaťu, po troch rokoch by nastal problém, keďže jeho telesné rozmery sa zdvojnásobia.
Odbor, ktorý sa zaoberá mechanickými pomôckami použiteľnými v srdcovej chirurgii u detí, rieši otázku, či niekedy bude existovať umelé srdce pre deti, s ktorým budú môcť žiť nastálo. "Zatiaľ je ťažké predstaviť si to. Ale existujú tisíce dospelých, ktorí majú problémy so srdcom a pomôcok pre nich je mnoho," poznamenal Chen. Podľa jeho slov detí s chorých srdcom je našťastie menej, ale zohnať výrobcu pomôcok pre nich je ťažké.
Chirurgovia v súčasnosti, najmä v Európe, s obľubou u detí využívajú tzv. Berlínske srdce. "Je to externá pomôcka, ktorá napomáha pumpovať krv a niekedy sa dá použiť dočasne, aby sa vyliečilo srdce, pričom sa táto pomôcka následne odpojí," priblížil Chen. Vysvetlil, že niekedy deti túto pomôcku potrebujú aj pred transplantáciou na stabilizáciu stavu. Úspechy detskej kardiológie a kardiochirurgie spôsobili, že deti, ktoré predtým v 80 percentách prípadov umierali, sa dnes v 85 percentách dožívajú dospelosti. Odhaduje sa preto, že na Slovensku pribudne ročne 70 dospelých pacientov s vrodenými chorobami srdca, ktorí budú potrebovať intenzívnu starostlivosť.
Problematike vrodených chorôb srdca sa venovala aj novembrová odborná konferencia s názvom XV. Memoriál prof. Ireny Jakubcovej Vrodené chyby srdca v dospelosti. Na jej organizácii a financovaní sa podieľala aj nadácia American Austrian Foundation/Open Medical Institute. Skúsenosti slovenských odborníkov s touto problematikou totiž nie sú príliš veľké, a práve preto pozvali na Slovensko renomovaných odborníkov z tejto oblasti ako napríklad profesora Chena.
Autor článku: TASR