Pre slovenské zdravotníctvo neexistuje iná cesta ako je pokračovanie reforiem, ktoré boli v rezorte urobené v ostatných štyroch rokoch. Zdôraznil to dnes v Trenčíne minister zdravotníctva Rudolf Zajac na stretnutí s riadiacimi pracovníkmi nemocníc, poisťovní, univerzít, výskumných ústavov a záchrannej zdravotnej služby.
Zajac pri bilancovaní výsledkov reforiem konštatoval, že zmeny sa v rôznej intenzite dotkli všetkých štruktúr zdravotnej starostlivosti. Podľa neho mohol byť prínos reformy lepší, keby sa vo svojej záverečnej etape nestala predmetom ostrého politického boja. "Paradoxne bude mať tento tlak a vplyv možno pozitívny výsledok. Žiadna vláda, nech už bude po voľbách zostavená z akejkoľvek koalície, si nedovolí v budúcnosti nepridať do zdravotníctva peniaze," dodal Zajac.
Minister reagoval aj na terajšiu diskusiu o ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. Mnohé firmy sa obávajú postihov, ak zúčtovanie nestihnú urobiť v krátkom termíne necelých dvoch mesiacov. "Ministerstvo zdravotníctva nemá kompetencie ich postihovať. Túto kompetenciu majú zdravotné poisťovne a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Dosiahli sme všeobecnú dohodu, keďže v zákone je napísané, že úrad môže, nie musí, postihovať, takže v roku 2006 sa budú poisťovne aj úrad správať mierumilovne. Ale nie k tomu, kto zúčtovanie nepodá, ale k tomu, kto ho podá zle, alebo nesprávne vyplnené," spresnil Zajac.
Za jednu z najlepšie zvládnutých reforiem v rezorte označil Rudolf Zajac zmeny v liekovej politike. Vyzdvihol transparentnosť kategorizácie liekov, zavedenie pravidiel do prevádzky a vlastníctva lekární a celkové zlepšenie služieb pacientom v poskytovaní liečiv. Naopak, najväčšie rezervy má Slovensko podľa Zajaca v sociálno-zdravotnej starostlivosti o invalidných občanov, dôchodcov, dlhodobo a veľmi vážne chorých spoluobčanov. "Ochrana a starostlivosť o podobné skupiny občanov je povinnosťou spoločnosti a štátu. Tu sa bude musieť veľa zmeniť k lepšiemu," povedal Zajac.
Autor článku: TASR