Omladenie kože ( rejuvenizácia) je pojem, s ktorým sa často stretávame na stránkach časopisov a v reklamných materiáloch mnohých kozmetických firiem. Čo si však máme pod týmto pojmom predstaviť, čo sa vlastne odohráva v koži? Omladenie znamená vo všeobecnosti zlepšenie kvality kože, jej regeneráciu na úrovni pokožky a zamše. Jedná sa o urýchlenie vyzrievania a regeneráciu buniek pokožky ako aj navodenie novotvorby kolagénových vlákien v zamši.
K starším profesionálnym procedúram omladenia kože patrí mikrodermabrázia a ( chemorejuvenizácia) použitie AHA kyselín hlavne glykolovej.
Mikrodermabrázia sa používa na píling kože. Predstavuje odstraňovanie odumretých buniek pokožky, čím dávajú koži signál na rýchlu regeneráciu t.j. zvýšenú tvorbu nových buniek. Je to veľmi povrchové ošetrenie a preto sa doporučuje aspoň 6 ošetrení v 10-14 dňových intervaloch 2-krát ročne. Po zákroku je koža mierne začervenalá, podráždená a nesmie sa preto vystavovať slnečnému žiareniu vonku ani v soláriách.
Pri chemorejuvenizácii sa používa čistá kyselina glykolová v 20-70% koncentrácii (20 % je pre použitie kozmetičiek). Ošetrenie kyselinou glykolovou patrí medzi povrchový alebo stredne hlboký píling. Jedná sa tiež o povrchovejšie ošetrenie a preto sa dopručuje 4-8 krát 2 krát ročne.
V poslednom desaťročí bol celosvetovo zaznamenaný výrazný vzostup obľuby prístrojov pre tzv. neablatívny resurfacing (využívaný pre fotoomladenie) v korektívnej dermatológii, čo viedlo k rozšíreniu ponuky prístrojov použiteľných pre tieto účely. Cieľom neablatívneho (tz. nezlupovacieho) postihnutia kože je selektívne zohriatie zvolených štruktúr bez poškodenia okolitého tkaniva. Nová generácia intenzívneho pulzného svetla (IPL) zlepšila bezpečnosť týchto metód a skrátila dobu hojenia po ich použití. Tieto prístupy sú vhodné pre odstraňovanie viditeľných následkov poškodenia kože spôsobeného dlhodobou expozíciou slnečnému žiareniu (tzv. photo aging) a pre odstraňovanie plytkých, jemných vrások. Majú však obmedzenú, resp. minimálnu účinnosť v ošetrovaní hlbších vrások. Pre viditeľný, mierny účinok treba podstúpiť sériu ošetrení počas niekoľkých mesiacov. Doporučuje sa 5 ošetrení v mesačných intervaloch.
Svetovou novinkou veľmi obľúbenou v USA je rádiofrekvencia (RF). Je to technológia využívajúca elektrický prúd vo frekvenčnom rozsahu 3kHZ až 300MHZ. Účinok rádiofrekvencie na tkanivo závisí od lokálnej rezistencie a lokálnej intenzity prúdu. Tento prístroj je vyvinutý na spevnenie kože resp. pre napínanie ochabnutej kože. Prístroj pracuje na princípe rovnomerného hĺbkového prehriatia hlbokých vrstiev kože a podkožia (5 – 6mm). Ide o oveľa väčšiu hĺbku účinku ako pri použití technológií na báze svetla.
Úplnou novinkou v omladzovaní kože je frakcionovaná fototermolýza. Je novou metódou na poli laseroterapie vytvárajúcou početné mikroskopické zóny tepelného poškodenia s nastaviteľnou šírkou, hĺbkou a hustotou. Vytváraním týchto zón sa uchováva rezerva nezasiahnutého tkaniva epidermy a dermy, čo umožňuje rýchle zhojenie po tepelnom poškodení. Vďaka tomu je možné použiť vyššie energie a spôsobiť hlbšie tepelné poškodenie tkaniva pri minimalizovanom riziku.
Aká je klinická účinnosť frakcionovanej fototermolýzy?
Dosiaľ bolo publikovaných veľa prác opisujúcich úspešné ošetrenie širokej palety dermatologických problémov neablatívnymi frakcionovanými lasermi zahrnujúcich napr. melazmu, poikilodermiu, jazvy po akné, drobné vrásky. Prvou štúdiou opisujúcou ošetrenie melazmy (hnedej škvrny) pomocou frakcionovaného lasera je práca od Tannousa a Astnera z r. 2005, ktorí zistili, že u žien kaukazského typu (belošiek)s fototypom II a III, došlo k výraznému zlepšeniu kožného nálezu po dvoch sedeniach s odstupom troch týždňov. Jedinými vedľajšími účinkami boli začervenanie a zhnednutie kože, ktoré sa po dvoch až troch dňoch stratili.
Ako pracuje frakcionovaný laser?
Zmeny kože navodené dlhodobou expozíciou slnečnému žiareniu (tzv. photoaging) sú dobre charakterizované zmenami ako sú poruchy pigmentu, teleangiektázie, zdrsnenie povrchu a tvorba vrások. Použitie prístrojov využívajúcich svetelnú energiu dosahuje dobré výsledky až pri nastavení vysokých energií, čím sa zužuje terapeutický index a zvyšuje potreba účinného chladenia epidermy. Ošetrenie týchto zmien frakcionovaným laserom, využívajúcim vysoko energetické pulzy, s priemerom v rádoch desiatok μm, nedosahuje tak výrazné celkové prehriatie tkaniva, a preto nemá také výrazné nežiaduce účinky .
Systém privádza na kožu tisíce tenkých laserových lúčov, ktoré v mieste ich dopadu hĺbkovo prehrievajú kožu. Medzi miestami dopadu týchto lúčov ostávajú tzv. mostíky neporušenej( tepelne neovplyvnenej kože), z kt. nastane významne zrýchlená regenerácia kože po zákroku.
Presnejšie sa jedná o tzv. frakcionovaný píling alebo resurfacing(obnovu kožného povrchu) CO2 laserom. Slovo frakcionovaný tu znamená, že sa koža ošetruje po drobných častiach (frakciách). Cieľom tohoto spôsobu ošetreniaje minimalizácia pozákrokových sprievodných prejavov, ako je začervenanie, ošupovanie kože a prípadný opuch. Zachováva sa však pri tom efektivita klasického CO2 laserového resurfacingu, ktorý je všeobecne považovaný za zlatý štandard v rejuvenizácii resp. to najlepšie, čo v súčasnosti moderná estetická medicína ponúka. Veľkou nevýhodou tohoto tradičného prístupu je však 2-3 týždňové hojenie a 3-6 mesačné pozákrokové začervenanie ošetrených oblastí. Navyše tento klasický prístup nemožno použiť na ruky, krk a dekolt. Tieto nevýhody a obmedzenia odstraňuje fračný CO2 píling.
Ako prebieha ošetrenie frakcionovaným laserom?
Na ošetrované miesta (tvár, krk, dekolt, chrbáty rúk apod.) sa na 60 až 90 min nanesie znecitlivujúci krém. Okrem toho sa podajú lieky tlmiace nepríjemné pocity pri zákroku – analgetiká ako Paralen a Novalgin. Po tejto príprave na zákrok môžete odšoférovať domov. V tomto prípade drvivá väčšina klientov udáva menšiu bolestivosť počas zákroku ako pri fotorejuvenizácii s intenzívnym pulzným svetlom.
Na dosiahnutie maximálneho komfortu pred, počas a po zákroku je vhodné úžiť silnejšie analgetiká a lieky tlmiace obavy zo zákroku. No po užití týchto liekovnie nieje možné šoférovať a vykonávať iné činnosti vyžadujúce zvýšenú pozornosťa a rýchle rozhodovanie.
Potom nasleduje samotný zákrok. Klientka leží a postupne sa plôška po plôške (veľkosti cca 1-2 cm štvorcové) prejde laserom celá ošetrovaná plocha. Kompletné ošetrenie tváre trvá asi 20 min, ošetrenie tváre a krku 30 min a ošetrenie tváre krku a dekoltu 40 min.
Bezprostredne po zákroku je ošetrená plocha červená. Intenzita začervenania je individuálna a závisí aj od nastavenia intenzity parametrov prístroja. Ošetrená plocha sa po zákroku natrie bielou vazelínou, aby sa zabránilo vysušeniu ošetrenej lokality a urýchľuje sa tým aj hojenie. Klient je podrobne poučený o domácej starostlivosti ošetrovaných plôch.
Ošetrený klient odchádza domov a naďalej úžíva lieky na prevenciu možnej aktivácie herpesu a natiera si ošetrené plochy prípravkom urýchľujúcim hojenie. Po zákroku pretrváva začervenanie na ošetrených lokalitách. Začervenanie pretrváva 3-5 dní , je individuálne a silne závisí od použitej intenzity ošetrenia.
Po 4-5 dňoch možno používať make up, ochranné krémy proti slnečnému žiareniu a bežnú do zákroku používanú kozmetiku.V závislosti od individuálnych dispozícií sa treba 1-3 mesiace opatrne vystavovať slnečnému žiareniu.
Časť efektu je neprehliadnuteľná bezprostredne po zákroku a následnou tvorbou kolagénu sa efekt umocňuje ešte ďalších 3-6 mesiacov. Účinok zákroku je dlhodobý a so správnou ochranou pred UV žiarením vydrží veľa rokov.
Záver
Princíp frakcionovanej fototermolýzy predstavuje úplne nový prístup v laseroterapii, ktorý je alternatívou ablatívnym a neablatívnym prístrojom využívajúcim princíp selektívnej fototermolýzy. Hoci ide o novinku, ukazuje sa, že frakcionovaná fototermolýza je účinnou metódou odstraňovania melazmy (hnedých fľakov na koži), jemných vrások, jaziev a poikilodermie (rozšírených cievok). V budúcnosti sa dá očakávať rozšírenie indikačného spektra tejto modality.
Autor článku: MUDr. Ružena Sochorová, CSc.