Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) sa hneď na svojom prvom pracovnom rokovaní v novom volebnom období nevedeli dohodnúť na hlasovaní vo viacerých dôležitých bodoch programu. Dôvodom boli nezhody vo veľkej slovenskej koalícii, ktoré nedokázali odstrániť ani politické rokovania pred konaním zastupiteľstva a ani viaceré porady poslaneckých klubov počas zasadnutia.
Nedoriešená tak zostala aj otázka ďalšieho spravovania nemocníc v Topoľčanoch a v Leviciach, kde NSK ešte vlani vypovedal zmluvy o nájme s neziskovými organizáciami, ktoré tieto nemocnice spravujú. Poslanci sa návrhom na riešenie vzniknutej situácie, ktorý predložila bývalá podpredsedníčka kraja Ľubica Burdová (Smer-SD), odmietli zaoberať. Podľa ich slov dostali materiál neskoro a bude ho potrebné ešte dopracovať. „V podstate sme to dostali bez nejakého komentára, bez všetkého. Je tam veľa dier, s ktorými sa nedá súhlasiť. Je tu ambícia oddialiť to do 25. januára, aby skutočne z toho vzišiel dobrý návrh. Pretože ideme zrušiť jednu neziskovú organizáciu a ideme ju nahrádzať ďalšou. Ja sa pýtam, prečo ďalšia nezisková organizácia. Nevidí sa mi to byť dobrý spôsob hospodárenia,“ uviedla Lýdia Forrová z poslaneckého klubu ĽS-HZSD.
Podľa Burdovej však kraj na odďaľovanie riešenia už nemá čas. „Keby ĽS-HZDS mala na to čas, tak by sa tiež nepripravili, pretože túto situáciu sme nevedeli vyriešiť za štyri roky v predchádzajúcom volebnom období. Môj návrh prichádza ako úplne racionálny. Ak príde niekto s lepším návrhom, môžeme o ňom rokovať, ak nám to samozrejme čas dovolí,“ skonštatovala. Zároveň upozornila, že súčasným prevádzkovateľom nemocníc beží výpovedná lehota, ktorá sa končí 28. februára. „Samosprávny kraj je povinný vytvárať podmienky na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti. V tomto prípade si myslím, že je povinný zachovať nemocnice v Topoľčanoch a v Leviciach. Môj návrh je absolútne racionálny, je na prechodné obdobie, pokiaľ NSK neprijme koncepciu rozvoja zdravotníctva a potom môžeme riešiť zdravotníctvo koncepčne. Toto je plán, ktorý je na akútne riešenie situácie, ktorá vznikla,“ skonštatovala.
Rovnaký názor má aj predseda NSK Milan Belica. „Tam niet na čo čakať. Tam sa musia isté kroky urobiť a tie sú presne naplánované. Ten návrh počíta s tým, že NSK si zriadi neziskovú organizáciu, ale vlastnú. Tej prenajmeme majetok nemocníc a bude to podľa tej istej schémy, ako to funguje aj teraz, až na to, že správne orgány budú z radov poslancov a ľudí z úradu,“ spresnil Belica. Poslanci sa napokon zhodli na tom, že na naštudovanie materiálu o ďalšom osude nemocníc v Leviciach a Topoľčanoch mali málo času a rokovanie zastupiteľstva prerušili do 25. januára, kedy sa k nemu znovu vrátia. NSK vypovedal zmluvy o nájme s neziskovými organizáciami, ktoré nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach spravovali, ešte v novembri 2009. Poslanci vypovedali nájomné zmluvy s neziskovými organizáciami predovšetkým pre neuhradené dlhy za dodávky tepla a teplej vody v celkovej výške 760.000 eur.
Autor článku: TASR