Ročné zúčtovanie odvodov do zdravotného poistenia sa na Slovensku robí prvýkrát a má rovnaký význam ako daňové priznanie. Jeho cieľom je eliminovať možné úniky z povinnosti platiť toto poistné do zdravotných poisťovní (ZP), povedal dnes pred novinármi šéf rezortu Rudolf Zajac.
Zákonom o zdravotnom poistení sa podľa Zajaca definovalo, že každý človek musí patriť ako poistenec niekomu, a to buď štátu, ktorý zaň odvádza poistné do ZP, alebo pôsobí ako samostatne zárobkovo činná osoba, ako zamestnanec, alebo je dobrovoľne nezamestnaná.
Zúčtovanie nemusia robiť všetci občania, táto povinnosť závisí od toho, akú činnosť zamestnanec vykonával. Zúčtovanie je povinný urobiť zamestnanec, ak počas jedného roka čo len v jednom mesiaci zarobil viac ako 43 095 korún v hrubom, vysvetlil Zajac. Takýto zamestnanec musí podať toto zúčtovanie do 30. júna. Podľa ministrovho názoru "je lepšie zúčtovanie podať a postupne v ňom odstraňovať nedostatky ako ho nepodať".
Zajac predpokladá, že nedoplatky bude mať štát, lebo len teraz sa presne zistí reálny počet jeho poistencov, za ktorých platí odvody. Vlani sa odhadovalo, že štát má 160 000 poistencov.
Ročné zúčtovanie podávajú aj poistenci štátu, a to pracujúci dôchodcovia alebo študenti, ktorí pracovali na živnosť, alebo ako zamestnanci, alebo mali príjmy z práce na dohodu. Konkrétne ak mali príjem len z dohôd vykonaných mimo pracovného pomeru v mesiacoch september až december 2005 vyšší ako 13 000 korún, pričom ich príjmy za prácu na dohodu do konca augusta 2005 sa neberú do úvahy. Samoplatiteľ, ak mal príjem v mesiacoch september až december 2005 celkovo vyšší ako 13 000 korún.
Predseda Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Ján Gajdoš vysvetlil, kedy môže úrad ukladať pokuty v súvislosti s týmto zúčtovaním. Sporných prípadov je pomerne veľa. Úrad podľa Gajdoša tento rok udelí pokutu len vtedy, keď niekto ročné zúčtovanie vôbec nepredloží. K tomuto kroku sa rozhodol pristúpiť len preto, lebo sa toto zúčtovanie robí na Slovensku prvýkrát.
Autor článku: TASR