Komentár k Odbornému usmerneniu (ďalej len „OU“) MZ SR na včasnú diagnostiku zubného kazu u detí a dorastu.
Na preventívnu prehliadku k zubárovi už musia chodiť aj ročné deti. Hoci novinka platí už od novembra, mnohí rodičia zatiaľ o nej nevedia. Ak dieťa na preventívnu prehliadku nepríde, ošetrenie zubného kazu v nasledujúcom roku zaplatia z vlastného vrecka. Včasnou prevenciou sa má zlepšiť stav chrupu detí.
Naša krajina je totiž v spodnej časti európskeho rebríčka. Chrup bez kazu má len 19 percent slovenských detí, hovorí prof. Neda Markovská, hlavná odborníčka pre zubné lekárstvo MZ SR.
Od 15.11.2009 platí OU uverejnené vo Vestníku MZ SR čiastka 53/2009. Dôvodom pre jeho vytvorenie je:
-
vzrastajúca incidencia zubného kazu mliečnych zubov,
-
nesprávna výživa s vysokým obsahom cukru, najmä v sladených nápojoch,
-
nedostatočná ústna hygiena, pomerne neskoro ju dieťa začína realizovať, (bez pomoci a kontroly detí rodičom)
-
nesprávna doterajšia výchova a predstavy : „ Mliečne zuby nie je potrebné ošetrovať, však vypadnú!“
-
zahanbujúce postavenie SR vo výskyte zubného kazu medzi krajinami EU.
Realizácia bude postupná, pomalá - v prvom rade si dovolím uviesť, že určite nie je potrebné prepadnúť panike, že ambulancie zubných lekárov sa húfne zaplnia deťmi a rodičmi. Na Slovensku ešte dlho bude trvať pokiaľ sa zmení podvedomie, že každý je sám zodpovedný za svoje zdravie a rodič zodpovedá za zdravie svojho dieťaťa.
Pediater pri periodickej prehliadke 1-ročného dieťaťa informuje a upozorní rodiča o nevyhnutnosti navštíviť zubného lekára a uvedie o tom záznam v Zdravotnom preukaze dieťaťa. Aby na to nezabudol, na to bude v Zdravotnom preukaze dieťaťa kolónka. Zároveň uvedie pod príslušným dátumom, že rodič bol o tejto skutočnosti informovaný (informovaný súhlas). Nový Zdravotný preukaz dieťaťa je v súčasnosti v schvaľovacom konaní. Zdravotný preukaz dostáva dieťa, resp. jeho rodič najneskôr do 4 týždňov od pôrodu.
Prvá návšteva vo veku jedného roka je vlastne poučenie rodiča o tom, akým spôsobom sa má vykonávať u ročného dieťaťa ústna hygiena, s dôrazom na použitie zubných pást zodpovedajúcich veku. Vlastné vyšetrenie predstavuje klinickú inšpekciu vestibulárnych plôšok frontálnych zubov s evidenciou nánosov plaku. Okrem uvedeného v anamnéze je dôležitý údaj od rodiča a druhoch potravy a najmä nápojov s obsahom cukrov.
Na základe uvedeného rodič dostáva informáciu ako zabezpečiť odstránenie príčin, o čom je vykonaný záznam - informovaný súhlas.
Tieto prvé opatrenia v útlom veku sú základným predpokladom pre možnú spoluprácu rodiča a jeho podiel na ústnom zdraví dieťaťa. Majú významný psychologický podiel, kedy si dieťa bude postupne privykať na návštevy v zubnej ambulancii, v období keď zubný kaz nie vytvorený.
Zároveň pravidelnosť návštev pomôže diagnostikovať začínajúce lézie, ktorých ošetrenie nie je bolestivé, aj keď si vyžaduje podstatne dlhší časový interval ako ošetrenie dospelého pacienta. Je to rozhodne lepšie ako 5-ročné dieťa s perimandibulárnym, parapharyngeálnym alebo iným abscesom, s vysokou telesnou teplotou, kde jedinou voľbou je incízia a samozrejme hospitalizácia. Žiaľ denná skutočnosť na klinikách, za ktorú môžu rodičia, ale v mnohých prípadoch aj samotní zubní lekári.
Záverom si dovolím uviesť, že práve my, zubní lekári, musíme začať riešiť tento zahanbujúci problém vysokej kazovosti chrupu a jeho následkov – a práve toto opatrenie bude začiatkom cesty, po ktorej zodpovední jedinci nájdu cestu ku zdraviu.
Autor článku: Prof. MUDr.Neda Markovská,CSc., hlavná odborníčka MZ SR pre odbor zubné lekárstvo