Aj nízky počet absolventov lekárskych fakúlt sa podpisuje pod fakt, že je na Slovensku nedostatok zubných lekárov. Podľa hlavnej odborníčky ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo Nedy Markovskej úbytok nastane aj v nasledujúcich piatich rokoch, kedy sa predpokladá odchod veľkej skupiny lekárov do dôchodku.
Podľa údajov Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) skončilo v školskom roku 2007/08 v odbore stomatológia štúdium 42 absolventov a v školskom roku 2008/09 celkom 57 absolventov. "Výučba študentov zubného lekárstva je finančne veľmi náročná, študenti spotrebúvajú veľké množstvo materiálov a opotrebúvajú množstvo prístrojov. Od roku 2000 nebol zo strany ministerstva školstva záujem o zabezpečenie výučby zubného lekárstva," uviedla v tejto súvislosti Markovská. Ministerstvo školstva (MŠ) SR tieto vyjadrenia odmieta. Podľa slov hovorkyne rezortu školstva Dany Špankovej ministerstvo poskytuje v rámci dotácie na uskutočňovanie akreditovaných študijných programov osobitné finančné prostriedky na zabezpečenie praktickej výučby v študijnom odbore zubné lekárstvo a stomatológia. "Takže študenti stomatológie dostávajú z MŠ SR dokonca tri balíky peňazí," uviedla pre TASR.
Základná suma je normatívna dotácia vo výške 2224 eur na jedného študenta v roku 2009. Druhý balík peňazí je podľa Špankovej určený na praktickú výučbu na klinických pracoviskách. Na jednu hodinu na študenta to v roku 2008 bolo 150,50 Sk (5 eur). Navyše, v roku 2008 poskytol podľa Špankovej rezort školstva v rámci dotácie na uskutočňovanie akreditovaných študijných programov osobitné finančné prostriedky na zabezpečenie praktickej výučby v študijnom odbore zubné lekárstvo a stomatológia. Pre Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach to bolo v sume 8,1 milióna Sk (268.871 eur) a Univerzitu Komenského (UK) v sume 6,9 milióna Sk (229.038 eur). V roku 2009 to bolo pre UPJŠ 69.707 eur a pre UK 29.875 eur.
Podľa Markovskej sú vyúčbové materiálno-technické kapacity poddimenzované nedostatkom zubných súprav a ostatného zariadenia, ako aj vysokoškolskými učiteľmi. Ďalší problém vidí v platovom ohodnotení učiteľov zubného lekárstva. Podľa Markovskej sú v porovnaní s príjmami zubných lekárov v privátnej praxi asi jednou tretinou. Španková však upozornila, že materiálno-technické, ako aj personálne zabezpečenie je v kompetencii vysokých škôl. Od týchto podmienok závisí aj počet prijímaných študentov. Počet registrovaných zubných lekárov podľa SKZL bol v roku 2007 - 3079, v roku 2008 - 3165 a v roku 2009 - 3246 zubných lekárov. Podľa ich počtu sa odvíja aj počet pacientov, ktorých má zubný lekár v starostlivosti. V súčasnosti priemerne vychádza na jedného lekára približne 2400 pacientov. Optimálny počet je podľa viceprezidenta komory Alexandra Bednárika približne 1000 až 1500 pacientov, v prípade detských pacientov ešte menej.
Niektorí zubní lekári sa pre lepšie platové podmienky rozhodnú ostať v zahraničí. Príkladom je aj susedná Česká republika, kde podľa komory pôsobí v súčasnosti 92 slovenských zubných lekárov. "Veľká časť študuje v Českej republike a pravdepodobne tam aj ostanú," skonštatoval Bednárik s tým, že v susedných štátoch sú lepšie podmienky ako na Slovensku. Počty lekárov, ktorí ostávajú v zahraničí, komora sleduje. Pre prácu v zahraničí totiž zubní lekári potrebujú povolenie tzv. Good standing, ktoré vydáva práve komora. Netýka sa to tých, ktorí ostávajú v susednom Česku. Napríklad v roku 2007 vydala komora 24 takýchto povolení, o rok neskôr 19, no a v minulom roku 8 povolení.
Autor článku: TASR