Požiadavky radiačnej ochrany osôb pri používaní zdrojov ionizujúceho žiarenia pri lekárskom ožiarení stanovuje nariadenie, ktoré dnes vláda schválila. Určuje tiež požiadavky na vykonávanie činností vedúcich k ožiareniu.
Nariadenie sa vzťahuje na lekárske ožiarenie pacientov v súvislosti s určením ich diagnózy alebo liečby, jednotlivcov v súvislosti so sledovaním zdravotného stavu zamestnancov. Tiež sa týka jednotlivcov v súvislosti s preventívnymi zdravotnými programami, zdravých jednotlivcov alebo pacientov, ktorí sa dobrovoľne zúčastňujú na lekárskych, biomedicínskych, diagnostických alebo terapeutických výskumných programoch a tiež jednotlivcov v súvislosti s vyšetreniami na účely vypracovania lekárskeho posudku.
Norma sa týka aj na ožiarenie jednotlivcov, ktorí mimo rámca svojich pracovných povinností vedome a dobrovoľne pomáhajú osobám, ktoré sa podrobujú lekárskemu ožiareniu.
Podľa nariadenia klinickú zodpovednosť za vykonanie každého lekárskeho ožiarenia má odborník, ktorý zodpovedá najmä za optimalizáciu lekárskeho ožiarenia, klinické hodnotenie výsledkov, zabezpečenie spolupráce s ďalšími odborníkmi a zdravotníckym personálom pri praktických rádiologických postupoch.
U tehotných žien sa robia vyšetrenia spojené s ožiarením len v neodkladných prípadoch alebo z pôrodníckej indikácie, pričom odborník musí zvoliť taký postup a techniku, ktorá zabezpečí potrebnú ochranu plodu.
V prípade dojčiacich žien pri diagnostike alebo terapii v nukleárnej medicíne sa musí osobitná pozornosť venovať riadnemu zdôvodneniu ožiarenia, najmä vzhľadom na jeho neodkladnosť a pri optimalizácii lekárskeho ožiarenia sa musí zohľadniť ožiarenie matky a dojčeného dieťaťa, uvádza sa v nariadení.
Nariadenie nadobudne účinnosť 1. júna.
Autor článku: TASR