Február je optimálne obdobie na zaočkovanie prvou z troch dávok očkovacej látky proti kliešťovej encefalitíde. Druhú dávku odborníci odporúčajú podať ešte pred jarnou aktivitou kliešťov koncom marca alebo začiatkom apríla a tretiu v septembri. Takéto očkovanie chráni človeka pred týmto pomerne vážnym ochorením až päť rokov. Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, keď vírus po zaklieštení sa krvnou cestou šíri v organizme, napadá najmä nervové tkanivo a spôsobuje hlavne zápal mozgových blán a zápal mozgu.
Aj týmito praktickými otázkami sa zaoberali koncom januára vo Viedni na 12. stretnutí experti z európskych krajín, ale aj z Japonska, Číny, Turecka a Kirgizska, ktorí sa venujú výskytu kliešťovej encefalitídy a jej dopadu na zdravie. "Vo Viedni sa stretávame tradične, pretože Rakúsko je líder v boji proti kliešťovej encefalitíde. Má vysokú chorobnosť, zaznamenáva každý rok aj výskyt ochorení s ťažkým klinickým priebehom, dokonca aj úmrtia. Preto sa intenzívne venuje propagácii očkovania v snahe dosiahnuť, aby sa zaočkovali všetci obyvatelia," konštatovala vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Avdičová.
Dodala, že očkovaciu látku proti tejto chorobe si v Rakúsku hradia občania sami. Očkovanie je len odporúčané a nie je ani zaradené do národného imunizačného programu, no napriek tomu dosahuje táto krajina až 80-percentnú zaočkovanosť. Svedčí to o obrovskej uvedomelosti obyvateľov a schopnosti ohodnotiť riziko ochorenia na kliešťovú encefalitídu.
Slovensko má menej endemických oblastí, v ktorých sa kliešte vyskytujú, ako Rakúsko. Sú lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. Toto veľké ohnisko sa tiahne od jeho prameňa až po miesto, kde sa vlieva do Dunaja. "V tejto oblasti zaznamenávame mnoho rokov najvyššiu chorobnosť, aj keď treba povedať, že v SR nie je chorobnosť na kliešťovú encefalitídu vysoká. Ide ročne o 70 až 90 prípadov, ktoré majú stredne ťažký priebeh a vyžadujú si hospitalizáciu, ktorá trvá v priemere dva týždne. Z toho dôvodu sa v SR nikdy neuvažovalo o celoplošnej vakcinácii proti tejto chorobe, pretože mnoho ľudí nie je vystavené tomuto riziku," konštatovala Avdičová.
Okrem okolia Váhu možno za endemické územie považovať aj juhozápadnú časť Slovenska, Nitriansky kraj a najmä jeho južnejšie okresy. Výskyt infikovaných kliešťov sa však zaznamenáva už aj v oblastiach, kde v minulosti neboli. Vyžaduje si to spoluprácu s organizáciou, ktorá sa venuje mapovaniu výskytu kliešťov - prenášačov. Virologický inštitút SAV už avizoval, že vlani vykonal množstvo vyšetrení, ktoré naznačujú, že aj v SR sa endemické oblasti budú zväčšovať a posúvať do vyšších zemepisných výšok. Výsledky sa v súčasnosti analyzujú a ešte nie sú k dispozícii. V SR sa očkujú tri skupiny obyvateľov - povinne pracovníci virologických laboratórií, či vedci, ktorí zbierajú kliešte v prírode na výskum. Druhou skupinou vzhľadom na profesionálne riziko sú pracovníci v lesoch, geológovia, zememerači, či športovci, ktorí sa venujú orientačnému behu a pohybujú v známych endemických oblastiach. Toto očkovanie je odporúčané a hradí ho zamestnávateľ. Tretiu skupinu tvoria občania, ktorí sa dávajú očkovať na vlastnú žiadosť, napríklad preto, že cestujú do oblastí známych výskytom kliešťov.
Autor článku: TASR