Čas fašiangových hodovaní skončil, od 17.2. sa začína obdobie pôstu. Často je motivovaný nábožensky, rozhodne však pôsobí preventívne na srdcovo-cievne a nádorové ochorenia. Pôstne dni môžeme inak nazvať aj odľahčovacími. Mnohí ľudia však nevedia, čo pri ňom organizmu zo zdravotného hľadiska prospieva a čo nie. Ani to, akým spôsobom, a možno aj ako dlho, sa postiť a aké zásady pri tom dodržiavať.
"Vo všeobecnosti je pôst vzhľadom na to, že väčšina z nás prijíma viac potravy ako potrebuje, vítaný. Má očistiť organizmus od škodlivín, ktoré prijímame spolu s rôznymi potravinami. Ide vlastne o čiastočné, alebo úplne obmedzenie príjmu potravy - hladovka. Pri čiastočnom pôste by sme mali vylúčiť vyprážané pokrmy, mäso, vysokotučné mliečne výrobky a sladkosti. Hlavnou zásadou je, že ho môžu držať len zdraví ľudia. Deti, tehotné ženy, dojčiace matky, či chorí ľudia by v tomto smere nemali riskovať," uviedla vedúca odboru hygieny výživy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Ivana Sedliačiková.
Počas pôstu je dôležitý dostatočný príjem tekutín. Vhodné sú pitná voda, bylinkové čaje, či zeleninové šťavy. Naopak ovocné šťavy sú pomerne kalorické, preto ich pitie je potrebné obmedziť, alebo ich piť zriedené. Podľa Sedliačikovej je najbezpečnejší jednodňový pôst, prípadne najskôr dvanásťhodinový pôst. Ak sa už niekto pre pôst rozhodne, mal by konzumovať len jeden až dva druhy potravín, najlepšie zeleninu, alebo ovocie, prípadne len zemiaky alebo ryžu. Kávičkári by sa mali zdržať pitia kávy, fajčiari obmedziť fajčenie a obe skupiny pitia alkoholu. Očistné účinky pôstu pomáha zvýšiť dobrá nálada, naopak pri strese si pôstom môže človek pohoršiť. Je potrebné zdôrazniť, že pôst nie je riešením pri vážnych ochoreniach.
"Existujú aj riziká. Zvyšujú sa úmerne s dĺžkou hladovky, pretože sa do organizmu nedostáva dostatok látok, ktoré sú pre ľudský organizmus nevyhnuté. V takýchto prípadoch hladovka viac poškodí, ako pomôže. Ak niekto hladuje dlhší čas, musí to byť pod dohľadom lekára," zdôraznila Sedliačiková.
Autor článku: TASR