Redukcia príjmu soli v potrave znižuje nielen krvný tlak, ale zároveň aj znižuje výskyt kardiovaskulárnych príhod. Podľa Štefana Farského zo Slovenskej ligy proti hypertenzii je tak zníženie príjmu soli na národnej úrovni vo všeobecnosti najmenej nákladný spôsob prevencie srdcovocievnych ochorení.
"Hoci dospelý človek potrebuje denne prijať 2-4 g soli v závislosti od stupňa fyzickej aktivity počas dňa, v súčasnosti prijíma 10-15 g soli denne," uviedol Farský. Sedemdesiatpäť percent konzumovanej soli pochádza zo spracovaných potravín, preto obmedzenie prisáľania pri konzumácii je podľa jeho slov menej dôležitým faktorom ako znižovanie obsahu soli, resp. sodíka pri technologickej príprave potravín. Strategické možnosti krajín pri znižovaní spotreby soli, ktoré podporuje aj Európska kardiologická spoločnosť, hovoria napríklad o vypracovaní pravidiel označovania obsahu soli v potravinách či v spolupráci s potravinárskym priemyslom stanovení cieľov obsahu soli v jednotlivých potravinách. Tieto ciele by sa pritom mali postupne každoročne znižovať. Ďalšou možnosťou je osveta či monitorovanie obsahu soli v potravinách a jedlách podávaných vo verejných jedálňach.
Redukcia príjmu soli nielen znižuje krvný tlak, ale znižuje aj výskyt kardiovaskulárnych príhod. Soľ má podľa Farského všeobecne nepriaznivý účinok na kardiovaskulárne zdravie a to aj u ľudí, ktorí majú normálny krvný tlak. Slovensko sa úmrtnosťou na srdcovocievne ochorenia radí na jedno z najhorších miest v Európe. Tieto ochorenia sú dôsledkom fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a vysokej telesnej hmotnosti. Preto odborníci odporúčajú dodržiavať Kód zdravého života 0-30-5-120-80. Symbolizuje úplnú abstinenciu fajčenia, 30 minút fyzickej aktivity denne, hladinu celkového cholesterolu nižšiu ako 5 mmol/l a krvný tlak nižší ako 120/80 mmHg.
Autor článku: TASR