Nezisková organizácia Nemocnice s poliklinikou zriadená Nitrianskym samosprávnym krajom (NSK) dnes po polnoci začala spravovať nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch. Podľa jej riaditeľa Gabriela Mančíka bol prechod oboch zdravotníckych zariadení pod nového prevádzkovateľa plynulý a bez väčších problémov.
„Situácia je veľmi dobrá, teda v porovnaní s obavami zo stavu nemocníc. Zdravotná akútna a neodkladná starostlivosť sa poskytuje na 100 percent. Je veľký nápor pacientov a veľká ochota personálu. Máme aj dostatok prístrojového vybavenia. Myslím si, že sa nám podarí vo veľmi krátkom čase obnoviť bežnú zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu," uviedol Mančík. V oboch nemocniciach momentálne prebieha komplexná inventarizácia. Tá má určiť, čo z ich vybavenia patrí NSK a čo pôvodným prevádzkovateľom nemocníc. Tí sa sťažujú, že im samosprávny kraj neoprávnene zadržiava ich majetok, ktorý si do konca februára chceli odviesť. Polícia im v tom však zabránila a začala aj trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu poškodzovania verejno-prospešného zariadenia.
Riaditeľ neziskovej organizácia Nemocnica Topoľčany Martin Naništa prirovnal prevzatie nemocníc vyšším územným celkom (VÚC) k Víťaznému februáru v roku 1948, kedy moc v Československu prebrali komunisti. „Ohľadom postupu VÚC vzniká veľa otázok a hlavne oprávnených podozrení, že pri vzniku novej neziskovky a jej kreovaní ako nového prevádzkovateľa nemocníc došlo k porušeniu zákonov a pravdepodobne až k trestným činom," uvádza Naništa v liste adresovanom médiám. Podľa jeho slov NSK písomne vyzval bývalých prevádzkovateľov k vyprataniu vlastného majetku a zároveň im v tom bránil, keď polícia nedovolila neziskovým organizáciám vyniesť si ho. „Takto začína nový prevádzkovateľ činnosť s nemocnicami plnými cudzieho majetku. Bude ho využívať a tým páchať trestný čin neoprávneného užívania cudzieho majetku. Zároveň nemá povolenie na nemocničnú lekáreň, ako teda chce liečiť? Pridáva sa trestný čin neoprávnenej manipulácie s liekmi a to vrátane omamných a psychotropných látok," tvrdí Naništa.
Pridal sa k nemu aj predseda predstavenstva spoločnosti Cityfarma Slovakia, a. s., Viliam Fuchs. Ten upozornil, že zamestnanci lekárne, ktorú firma prevádzkuje v levickej nemocnici, sa dnes ráno nedostali do práce, pretože vstup do nej bol prelepený páskami a strážený súkromnou bezpečnostnou službou (SBS). „Kto však našej spoločnosti uhradí vzniknuté škody? Naša spoločnosť pred časom pristúpila k financovaniu magnetickej rezonancie. Tú si asi z nemocnice nikto neodvezie. Kto ju bude používať? Kto ju bude platiť? Je to ďalší problém, ktorý v súvislosti s kauzou levickej a topoľčianskej nemocnice VÚC prehliada a obchádza. Opäť ďalší majetok, ku ktorému nový prevádzkovateľ príde veľmi lacno. Znárodňovaním to zatiaľ nenazývame," uviedol vo svojom vyhlásení Fuchs.
Riaditeľ Nemocnice s poliklinikou, n. o., podozrenia z privlastňovania cudzieho majetku odmieta. „Je tu SBS, ktorá zabezpečuje, aby sa do skončenia inventarizácie s vybavením nemocníc nehýbalo. Nitriansky samosprávny kraj si nechá iba svoj majetok," vyhlásil Mančík. Podľa jeho slov dobre napreduje aj podpisovanie pracovných zmlúv so zamestnancami nemocníc. Máme záujem o všetkých. Tí, čo nastúpili do práce dnes, už, samozrejme, zmluvy podpísané majú," skonštatoval. O čosi zložitejšie je podpisovanie zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Podľa Mančíka sú už predrokované a k ich podpisu by malo dôjsť v najbližších dňoch. „Nie je to jednoduchý proces. Som však presvedčený, že poisťovne uhradia aj zdravotné úkony, ktoré budeme poskytovať do podpisu zmlúv," dodal.
Autor článku: TASR