Choroby žíl a lymfatického systému patria medzi najčastejšie chronické ochorenia. Postihujú asi polovicu dospelej populácie, vo väčšine prípadov ženy. Odborníci upozorňujú, že až 75 percent prípadov chronických žilových ochorení sa nelieči. Aj Slovensko sa preto zapojilo do medzinárodného programu, v rámci ktorého sa oddnes do 19. marca zrealizuje vo vybraných ambulanciách všeobecných lekárov plošné vyšetrenie populácie. Pacienti sa môžu zapojiť zodpovedaním na otázky v dotazníku.
Ako objasnil prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Peter Lipták, ľudia najmä s pozitívnou rodinnou anamnézou by si mali všímať prejavy ako kŕče v lýtkach, rozšírenú žilu na predkolení, či opúchanie končatín po dlhšom státí i záťaži. Opuch, ale aj kŕče sa tiež môžu objaviť po horúcich kúpeľoch. Tým, u ktorých sa spomínané príznaky vyskytli, odporúča návštevu svojho lekára, aby sa prípadné žilové ochorenie zachytilo v počiatočnom štádiu. Ako vhodnú prevenciu odporúča správnu životosprávu, cvičenie, ale aj nosenie vhodných voľných odevov. Medzi rizikové faktory patrí aj vek, keďže s pribúdajúcimi rokmi sa zvyšuje aj riziko vzniku chronických žilových ochorení. Ich vznik môže vyvolať aj tehotenstvo, obezita, ale aj užívanie antikoncepcie a hormonálna liečba. V rámci prevencie tiež odborníci neodporúčajú nosenie tesnej bielizne a vysokých podpätkov. Pod prípadné problémy so žilami sa môže podpísať aj fajčenie, ktoré vedie k zužovaniu a oslabovaniu cievnych stien.
O tom, že by ľudia nemali príznaky žilových ochorení podceňovať svedčia aj dôsledky neliečenia počiatočných fáz. Medzi tie patria kŕčové žily, zápaly žíl, lymfedém, ako aj žilové vredy predkolenia i hemoroidy. Lekári upozorňujú, že iba skorá a správna liečba môže zabrániť neskorším komplikáciám. Počiatočné štádiá liečia všeobecní lekári, závažné už patria do rúk angiológa či cievneho chirurga.
Autor článku: TASR