Po dvadsiatich minútach od vyfajčenia poslednej cigarety klesá tlak krvi a pulzová frekvencia sa vracia k normálnym hodnotám. Rovnako sa upravuje teplota končatín. Po ôsmich hodinách klesá obsah karboxihemoglobínu v krvi na úroveň nefajčiarov a hodnota kyslíka stúpa do normy.
O tom, čo sa odohráva v organizme človeka po vyfajčení poslednej cigarety, informovala TASR Daniela Németová z odboru monitorovania determinantov zdravia a preventívnych programov Úradu verejného zdravotníctva Daniela Németová. Práve na 31. mája pripadá Svetový deň bez tabaku, ktorý sa tento rok nesie pod heslom: Tabak - smrteľný v každej podobe.
Németová poukázala aj na ďalšie pozitíva. Podľa nej 24 hodín od vyfajčenia poslednej cigarety klesá riziko vzniku náhlej srdcovo - cievnej príhody, o 48 hodín sa obnovuje citlivosť nervových zakončení, začína sa upravovať čuch a chuť. Po 72 hodinách sa zvyšuje pružnosť priedušiek, uľahčuje sa dýchanie a zvyšuje sa kapacita pľúc.
"V čase od dvoch týždňov až do troch mesiacov sa zlepšuje cirkulácia krvi, pľúcne funkcie rastú o 30 percent. Rýchla chôdza prestáva byť problémom," konštatovala Németová. Kašeľ a únava ustupujú jeden až deväť mesiacov od poslednej cigarety. Ďalej sa obnovuje riasinková výstelka buniek dýchacích ciest, zmenšuje sa počet infekcií. Zároveň sa zlepšuje telesná kondícia.
Németová zdôraznila, že po dvoch až piatich rokoch klesá riziko vzniku infarktu myokardu na úroveň nefajčiarov, okrem toho významne sa znižuje riziko vývoja rakoviny pľúc, úst, pažeráka a hltanu.
Preto Németová vyzýva nefajčiť, lebo ak sa vyfajčí čo len jedna cigareta, zdravotný prospech sa stráca. Odborníčka odporúča, aby ten kto sa rozhodne prestať fajčiť, spísal si všetky klady, ktoré mu nefajčenie prinesie. Mal by si tiež uvedomiť všetky pozitíva zdravotné, finančné, spoločenské, ale aj estetické.
Autor článku: TASR