Infekciu HIV vlani na Slovensku diagnostikovali u 45 ľudí, čo je druhý najvyšší výskyt v jednom roku od začiatku monitorovania HIV/AIDS u nás. Počet potvrdených prípadov tak za posledných 25 rokov stúpol na 318, klinické príznaky AIDS sa vyvinuli u 55 pacientov. Zaznamenali sa tiež úmrtia 42 infikovaných. Ako sa uvádza v správe o plnení národného programu prevencie HIV/AIDS, ochorenie sa najčastejšie zistilo u mužov. Tento problém sa týka najmä miest, pričom najviac prípadov je evidovaných v Bratislavskom kraji.
Testovanie podozrivých vzoriek realizuje Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS. Ľudia sa v prípade potreby môžu nechať anonymne otestovať vo všetkých úradoch verejného zdravotníctva alebo v referenčnom centre. Liečba pre nakazených sa poskytuje v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach, pričom v minulom roku sa antiretrovirotikami liečilo 113 ľudí. V rámci prevencie pred nakazením vírusom HIV sa v SR realizovali rôzne besedy, mediálna kampaň, ale sa aj zabezpečila prítomnosť kondómov vo väzenských predajniach. Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. U infikovaného sa časom prejaví zväčšenie lymfatických uzlín, nezávisle od toho dochádza počas 1-3 týždňov v 70 percentách prípadov k infekcii, ktorá prebieha podobne ako chrípka - únava, bolesti hlavy a údov, hnačky, zvracanie, strata chuti do jedla a horúčka.
Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie, ktoré je charakteristické opakovanou horúčkou okolo 38,5 °C bez príčiny, hnačkami trvajúcimi dlhšie ako mesiac, plesňou nosohltanu, opakovane sa vyskytujúcim oparom na tele, zbelením ústnej sliznice a abscesmi. Posledné štádium je už samotný AIDS, ktorý sa prejavuje veľkou stratou hmotnosti, obmedzeným fungovaním mozgu, infekciami spôsobenými parazitmi, vírusmi, baktériami a plesňami, tuberkulózou či opakovaným bakteriálnym zápalom pľúc a nádormi. Centrálne orgány postihuje pleseň, črevá postihuje chronická infekcia.
Autor článku: TASR