Preočkovanie 11-ročných detí proti tuberkulóze (TBC) bude na Slovensku zrušené. "Pri bode prerokovania správy o nákupe pandemickej vakcíny sa pán minister (zdravotníctva Richard Raši, pozn. TASR) jasne vyjadril, že preočkovanie detí v 11. roku života proti TBC je už zrušené, ešte sa čaká, kým vyjde vyhláška," povedala pre TASR poslankyňa Národnej rady (NR) SR Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS).
"Návrh zrušenia tohto preočkovania je v súčasnosti v legislatívnom procese," potvrdila pre TASR Lenka Šramková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Podľa Muškovej je Slovensko poslednou krajinou Európskej únie, ktorá zatiaľ má preočkovanie povinné. Revakcináciu podľa jej slov zrušila, ako predposledná v EÚ, aj Česká republika. "Prax ukončenia preočkovávania 11-ročných detí proti TBC je dôsledkom odporúčania Európskej únie, ktorá dokonca navrhuje vypustiť aj očkovanie novonarodencov priamo v pôrodniciach. Toto očkovanie má sporné stránky, keďže táto vakcína je živá," uviedla pre TASR Mušková. Podľa nej sa teda ľudia, ktorí nemajú záujem nechať si dieťa v 11. roku preočkovať proti TBC, nemusia ponáhľať so splnením si tejto povinnosti, keďže bude čoskoro zrušená.
Proti TBC sa na Slovensku povinne očkuje od roku 1953. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča krajinám rutinne očkovať novorodencov pri vyššej chorobnosti ako desať na 100.000 obyvateľov. Pravidelné povinné očkovanie novorodencov proti tuberkulóze sa vykonáva najskôr vo štvrtý deň života. Preočkovanie sa robí v 11. roku života len u tuberkulín negatívnych detí. Chorobnosť na tuberkulózu má v SR dlhodobo klesajúci trend. Vlani hygienici zaznamenali 296 prípadov tuberkulózy (TBC), čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje pokles o vyše 400 prípadov. Vzhľadom na dlhodobý pokles experti WHO zaradili SR medzi štáty s nízkou incidenciou tuberkulózy.
Úvahy o zrušení revakcinácie pred časom pre TASR potvrdila aj riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková. Dôvodom má byť priaznivá epidemiologická situácia tohto ochorenia. Tuberkulóza je infekčné ochorenie, ktoré postihuje hlavne pľúca (pľúcna tuberkulóza), mykobaktérie však môžu spôsobiť chorobný proces aj v mimopľúcnych štruktúrach (lymfatické uzliny, kosti, kĺby, črevný trakt, mozgové blany, obličky, pohlavné orgány, koža i oči). Inkubačný čas ochorenia trvá šesť až osem týždňov. Prameňom nákazy je predovšetkým človek a šíri sa kvapôčkovou formou. Medzi príznaky TBC patrí slabosť, malátnosť, chudnutie, nočné potenie, mierne zvýšená telesná teplota. Ak sú postihnuté dýchacie orgány, pripája sa bolesť na hrudníku, tri a viac týždňov trvajúci kašeľ a môže sa objaviť aj vykašlávanie krvi.
Autor článku: TASR