Každý desiaty obyvateľ má podľa odhadov určité štádium chronického ochorenia obličiek. Ako upozornila prezidentka Slovenskej nefrologickej spoločnosti Viera Spustová, ochorenie je zradné, keďže obličky nebolia. "My si nejaké ochorenia obličiek dlho neuvedomujeme," priblížila s tým, že sú bezpríznakové. V neskorších štádiách môžu na ochorenie obličiek poukazovať nešpecifické príznaky ako častejšie močenie, strata chuti do jedla, vracanie, nauzea, ospalosť či opuchy rúk alebo nôh. "Človek, ktorý nie je poučený, si ich nevie spojiť s ochorením obličiek." Na odhalenie problému pritom stačí odber krvi.
Lekári upozorňujú, že medzi najčastejšie príčiny, ktoré podmieňujú vznik chronického ochorenia obličiek, sa v súčasnosti radí cukrovka a vysoký tlak krvi. Asi 30 percent zlyhaní obličiek má na svedomí práve diabetes. Na tento fakt chce poukázať aj Svetový deň obličiek, ktorý si verejnosť pripomenie vo štvrtok 11. marca. Problémy tiež môžu spôsobiť zápalové ochorenia obličiek, infekty močových ciest, vrodené ochorenia obličiek a obštrukcie v močových cestách. Ako poznamenala Spustová, nedá sa robiť skríning na prípadné chronické obličkové ochorenie v celej populácii, vyššiu pozornosť tomuto orgánu odporúča venovať diabetikom, ľudom s hypertenziou, obéznym, fajčiarom, osobám starším ako 50 rokov a tým s pozitívnou anamnézou. Včasná liečba totiž vie ochorenie spomaliť, prípadne aj úplne zabrániť zlyhaniu obličiek alebo ho oddialiť na niekoľko rokov. Ako vhodnú prevenciu odporúča zdravý životný štýl, zníženie tlaku krvi a menej solenia.
Na Slovensku žije asi 3000 pacientov, ktorí sú odkázaní na dialýzu a asi 900 ľudí má transplantovanú obličku. Ako poznamenal hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre nefrológiu Martin Demeš, asi jedna pätina dialyzovaných pacientov prichádza rovno z ulice. Nie sú tak výnimočné prípady, kedy pacienta prijmú do nemocnice a na druhý deň už musí podstúpiť dialýzu. Svetový deň obličiek vyhlásila po prvý raz v roku 2006 Medzinárodná nefrologická spoločnosť a Medzinárodná federácia nadácií pre ochorenia obličiek. Odvtedy každoročne pripadá na druhý štvrtok v marci. Vlani upozorňoval na súvis vysokého krvného tlaku a chronických ochorení obličiek. Odhaduje sa, že iba na Slovensku žije okolo 700.000 ľudí, ktorí majú neidentifikovanú nefropatiu.
Autor článku: TASR