Na Slovensku v minulom roku nepribudol žiaden špecialista na ochorenia obličiek. Napriek tomu, že vlani nezložil atestáciu ani jeden nefrológ, situácia je zatiaľ stabilizovaná, keďže na každý okres pripadá jeden odborník na obličky, konštatoval hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre nefrológiu Martin Demeš. Dodal, že v tomto roku by mohlo, naopak, pribudnúť päť špecialistov v odbore nefrológia.
Celosvetové trendy ukazujú, že počet pacientov s chorými obličkami pribúda oveľa rýchlejšie ako počet lekárov. "Možno že aj my sa dostávame do týchto svetových trendov," konštatoval Demeš pre TASR. Podľa neho je ťažké zaručiť, že sa u nás vlaňajšia situácia nebude opakovať. Nechce však robiť predčasné závery a berie ju ako upozornenie. "Ľudia by sa nemali báť, mali by sa aktívne zaujímať o svoje zdravie a lekárov budeme riešiť my." Ako poznamenal, žiadnou výnimkou nie je odchod týchto špecialistov do zahraničia. "Lekár, ktorý je atestovaný nefrológ a sľúbia mu dvojnásobný plat v Čechách, tak odíde tam." Súčasný stav považuje za mierne stabilizovaný, vzhľadom na to, že väčšina dialyzačných pracovísk je v súkromných rukách, kde je lepšia úroveň odmeňovania ako v štátnych zariadeniach. "Tí, čo chcú ostať, majú možnosť aj tu byť už dnes pomerne slušne zaplatení."
Odhaduje sa, že každý desiaty obyvateľ má určité štádium chronického ochorenia obličiek. Ochorenie je zradné, keďže obličky nebolia. V neskorších štádiách môžu na ochorenie obličiek poukazovať nešpecifické príznaky ako častejšie močenie, strata chuti do jedla, vracanie, nauzea, ospalosť či opuchy rúk alebo nôh. Na Slovensku žije asi 3000 pacientov, ktorí sú odkázaní na dialýzu a asi 900 ľudí má transplantovanú obličku. Predpokladá sa, že ďalších asi 700.000 má neidentifikovanú nefropatiu.
Autor článku: TASR