V boji proti vysokej chorobnosti a úmrtnosti Slovákov na srdcovocievne ochorenia má pomôcť aj pripravovaný Národný program prevencie ochorení srdca a ciev. "Dnes bol národný program odoslaný na vládu, takže v najbližšom období by mal byť schválený," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave minister zdravotníctva Richard Raši s tým, že po jeho schválení sa môže okamžite začať s jeho realizačnou fázou. Program je podľa Rašiho zameraný na preventívnu zložku. Zameriava sa nielen na dospelých, ale aj deti. Venuje sa rizikám vzniku kardiovaskulárnych ochorení a teda aj správnej výžive, pohybu či negatívnym dôsledkom fajčenia. Plnenie tohto programu v roku 2010 si podľa Rašiho vyžiada finančné náklady vo výške 300.000 eur.
Hlavnou prioritou národného programu je podľa Gabriela Kamenského zo Slovenskej nadácie srdca a hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre odbor kardiológie najmä edukácia obyvateľstva. Okrem toho si dáva za cieľ prispieť k redukcii úmrtnosti na ischemické choroby srdca, redukovať mieru fajčenia, podporiť prijatie moderného efektívneho zákona proti tabakizmu či zlepšiť detekciu vysokého krvného tlaku. Program tiež počíta s viacerými edukačnými kampaňami, Projektom Vzdelaný pacient či vytvorením registra rizikových osôb. Slovensko sa úmrtnosťou na srdcovocievne ochorenia radí na jedno z najhorších miest v Európe. Tieto ochorenia sú dôsledkom fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a vysokej telesnej hmotnosti. Populácia Slovenska je podľa Kamenského z hľadiska kardiovaskulárnych ochorení vysoko riziková. Len 11 percent obyvateľstva nemá podľa jeho slov žiadny rizikový faktor.
Preto odborníci odporúčajú dodržiavať Kód zdravého života 0-30-5-120-80. Symbolizuje úplnú abstinenciu fajčenia, 30 minút fyzickej aktivity denne, hladinu celkového cholesterolu nižšiu ako 5 mmol/l a krvný tlak nižší ako 120/80 mmHg.
Autor článku: TASR