V 10. kalendárnom týždni sa počet hlásených akútnych respiračných ochorení (ARO) udržal na zhruba rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom týždni. Zistilo sa 45.677 ARO, čo je chorobnosť 1383,5 na 100.000 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto kalendárnom týždni. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná u detí vo veku do piatich rokov. TASR o tom informovala Viera Jančulová z Odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Podľa informácií ÚVZ bol priebeh ochorení komplikovaný u 1226 osôb, čo predstavuje 2,7 percenta všetkých ARO. Ochorenia hlásilo 66 percent lekárov pre deti a dorast a 58 percent praktických lekárov pre dospelých. Najviac ich bolo v Žilinskom a Nitrianskom kraji, najmenej v Bratislavskom kraji.
Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia bolo v 10. kalendárnom týždni hlásených 5229 ochorení, čo predstavuje 11,4 percenta všetkých ARO, uviedla Jančulová. Podľa jej slov bolo v tomto období na Slovensku laboratórne potvrdených sedem nových prípadov pandemickej chrípky A(H1N1). Celkovo bolo od prvej identifikácie vírusu v roku 2009 u nás potvrdených 1199 prípadov, uviedla. V tomto kalendárnom týždni bol z dôvodu zvýšenej chorobnosti na ARO prerušený výchovno-vzdelávací proces v šiestich predškolských zariadeniach (dve v Banskobystrickom kraji a po jednom v Trnavskom, Trenčianskom, Žilinskom a v Košickom kraji) a v troch školských zariadeniach (dve v Banskobystrickom a jedno v Košickom kraji).
ÚVZ bolo rovnako nahlásené nahromadenie 15 akútnych respiračných ochorení s miernym klinickým priebehom u pacientov a personálu nemocnice v Nitre. U šiestich sa potvrdila prítomnosť pandemického vírusu chrípky A(HIN1). Odborníci pri prvých príznakoch chrípky radia ostať doma a liečiť sa, pričom chorý by mal ostať doma až do uzdravenia. Nesmie sa pritom zabúdať na vetranie miestnosti, kde sa zdržiava. K lekárovi by mali ísť len osoby, ktoré sú veľmi choré. Ak ide k nemu pacient bez chrípky, v čakárni sa môže nakaziť od ľudí, ktorí ju majú. V prípade choroby je preto vhodné poradiť sa s lekárom o prípadnej návšteve telefonicky.
Lekára by mali ľudia vyhľadať pri varovných signáloch, akými sú problémy s dýchaním, dýchavičnosť, bolesť, tlak na hrudi alebo v oblasti brucha, náhly závrat, silné a opakované zvracanie. Medzi komplikácie chrípky patrí zápal priedušiek aj pľúc, zápaly stredného ucha u detí či prínosových dutín a zhoršenie existujúcich chronických ochorení. Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. Ročne na ňu ochorie na Slovensku približne 1,5 milióna ľudí. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Najvyššia chorobnosť je do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom šírenia ochorenia. Lekári v rámci prevencie okrem očkovania odporúčajú aj časté umývanie rúk teplou vodou a mydlom, ako aj zakrývanie si nosa a úst pri kašľaní či kýchaní.
Autor článku: TASR