Školy v škótskom Glasgowe spustili skúšobné vyučovanie "hodín spánku", počas ktorých sa majú žiaci naučiť zdravým spánkovým návykom. Nový učebný program má tiež pomôcť deťom zmeniť časté škodlivé zlozvyky, medzi ktoré patrí nočné pozeranie televízie. Učitelia vysvetľujú žiakom, že pre ich zdravý vývoj pre potrebných minimálne deväť hodín spánku. Zároveň ich presviedčajú, aby si do postele nebrali mobilné telefóny, laptopy či herné konzoly. Správny spánkový režim by mal prispieť k celkovej pohode a duševnej vyrovnanosti žiakov, a tiež k zvýšeniu ich učebnej kapacity.
Výskumy ukazujú, že niektoré deti spia v priemere len štyri hodiny denne. Nedostatok nočného odpočinku pritom oslabuje ich schopnosť koncentrovať sa na učenie.
Charitatívna organizácia Sleep Scotland nalieha na škótsku vládu, aby rozšírila skúšobné hodiny spánku aj na ďalšie školy okrem súčasných štyroch. "Dieťa by sme neposlali do školy bez dostatku potravy. Tak prečo ich tam posielame bez adekvátneho spánku?", pýta sa riaditeľka charity Jane Ansellová.
Autor článku: TASR