Na Slovensku dlhodobo existujú rozdiely medzi reálnymi a potrebnými zdrojmi na zdravotnú starostlivosť. Preto s nimi treba pracovať efektívne. Povedal to predseda Ľudovej strany – Hnutia za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar pri okrúhlom stole Slovenskej lekárskej komory (SLK). Komora ho zorganizovala s predstaviteľmi politických strán, ktoré sa podľa preferencií dostanú do parlamentu.
V systéme zdravotníctva sú veľké straty, ktoré zapríčiňuje vyššia ponuka nad dopytom zdravotnej starostlivosti (ZS). Je nevyhnutné ich zregulovať do rovnováhy.
Za tejto situácie podľa Mečiara bude nevyhnutné prihliadať na sociálnu dostupnosť ZS. Zavedením poplatkov za návštevu u lekára a pobyt v nemocnici a doplatky za lieky sa zdravotná starostlivosť stáva pre veľkú skupinu dôchodcov nedostupná. Mečiar poukázal tiež na to, že 21 percent ľudí žije na hranici chudoby a 30 percent detí sa rodí do chudobných pomerov.
Zdravotné poisťovne by podľa Mečiara nemali byť len orgán redistribúcie zdrojov, ale inštitúcia hradiaca ZS za pacienta a kontrolujúca dodržiavanie kvality poskytnutej ZS.
Zdravotné poisťovne vytvárajú nerovnovážny stav medzi zdravotníckymi zariadeniami a v poskytovaní rozsahu ZS. Robia to prideľovaním zdrojov nemocniciam. Ak je suma peňazí nižšia ako sú realizované výkony, zariadenie sa dostáva do straty a možnosti bankrotu. Podľa Mečiara možno vytvoriť konštrukciu na to, ktoré zariadenia treba zachovať a nečakať na dlhodobý vývoj.
HZDS je za to, aby Slovensko malo zdravotné poisťovne s postavením akciových aj verejnoprávnych spoločností. Obidva typy majú svoj význam z hľadiska konkurencieschopnosti. Mečiar súhlasí s obmedzením zdrojov na ich vnútornú správu, lebo nehospodária s vlastným kapitálom, konštatoval Mečiar.
Na Slovensku žije asi 34 percent ľudí, ktorí by si vedeli zaplatiť ZS sami, čiže nadštandard v zariadení alebo v súkromných nemocniciach, povedal Mečiar k otázke spoluúčasti pacienta. Kozmetické výkony, ako úpravu nosa a podobne by si podľa Mečiara mali občania hradiť sami. Je rovnosť občanov pri poskytovaní ZS pri ochrane zdravia a života.
Strana Nádej podľa Alexandry Novotnej má pripravenú radikálnu zmenu financovania zdravotníctva. Malo by byť platené ako súdnictvo či polícia. Čiže malo by byť hradené z daní a nadväzovať na čiastku zo štátneho rozpočtu.
So spoluúčasťou pacienta Novotná súhlasí, ale treba realizovať tak, aby sa ľudia nebáli chodiť k lekárovi s tým, že nebudú mať na zdravotnú starostlivosť a lieky peniaze. Strana Nádej chce zaviesť individuálne zdravotné účty a zdravotné sporenie, ktoré odbremenia priame platby obyvateľstva.
Strana Nádej je za zachovanie postavenia zdravotných poisťovní ako akciových spoločností. Bol by chyba, keby sa vrátil ich status na verejnoprávne inštitúcie, lebo práve tie tvorili dlhy a čakali, kedy ich štát v rámci mäkkých rozpočtových opatrení oddlží. Na tento stav doplácali všetci občania a neboli zdroje na liečbu rakoviny a infarktov.
Autor článku: TASR