Počiatky reprodukčnej medicíny na Slovensku siahajú do roku 1992, kedy sa tímu lekárov z bratislavskej I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky podarilo prvýkrát úspešne zrealizovať umelé oplodnenie. V súčasnosti vďaka tomuto spôsobu príde na svet asi 1,5 percenta zo všetkých detí narodených na Slovensku. Európsky priemer je okolo 3,5 percenta, v niektorých vyspelých krajinách sa toto číslo pohybuje na úrovni sedem až osem percent.
Ako pre TASR konštatoval zástupca prednostu I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky bratislavskej fakultnej nemocnice Martin Petrenko, lekári v súčasnosti nedokážu uspokojiť požiadavku všetkých párov, ktoré majú problém s počatím. Zlepšeniu situácie by mohlo napomôcť otvorenie Univerzitného centra reprodukčnej medicíny v bratislavskej fakultnej nemocnici na Antolskej, ktoré sa plánuje na tohtoročné leto. To by malo poskytnúť nielen možnosť liečby pre ďalšie páry, ale vytvoriť tiež priestor pre vzdelávanie ďalších odborníkov. Lekári odporúčajú vyhľadať odbornú pomoc tým párom, ktorým sa nepodarí počať dieťa po roku nechráneného pohlavného styku. K špecialistovi môže pár odporučiť gynekológ. "Momentálne vieme poskytnúť všetky metódy liečby neplodnosti, aké sú dostupné vo svete," priblížil pre TASR šéf Centra asistovanej reprodukcie Iscare Ladislav Maršík. Podľa jeho slov lekári vedia oplodniť vajíčko v skúmavke tak, že do neho vpichnú spermiu, alebo nechajú oplodnenie v skúmavke prebehnúť samé. Vedia tiež napríklad pomôcť mužom, ktorý v ejakuláte nemajú spermie, tak, že im ich odoberú zo semenníkov.
Spomínanej problematike bola venovaná aj štvrtková (18.3) bratislavská konferencia o reprodukčnej medicíne, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Slovenskí, ako aj svetoví odborníci tu hovorili nielen o aktuálnej problematike liečby neplodnosti, zhodnotili tiež históriu liečby neplodnosti na Slovensku na najvyššej úrovni.
Autor článku: TASR