Iba desať percent slovenskej populácie nemá žiadny rizikový faktor vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Ako pre TASR upozornil hlavný odborník ministerstva zdravotníctva Gabriel Kamenský, stúpa počet mladých ľudí ktorí fajčia, pribúdajú tiež cukrovkári, ako aj obézni ľudia. "Zhoršujú sa nám rizikové parametre už u mládeže a detí," skonštatoval s tým, že keďže rizikové faktory nebolia, je potrebná edukácia. K tej by mal prispieť Národný programu prevencie ochorení srdca a ciev. Podľa Kamenského totiž iba polovica Slovákov pozná správne hodnoty krvného tlaku a iba jedna štvrtina vie, v akých hodnotách by sa mal pohybovať cholesterol.
Na ochorenia srdca a ciev umiera každý druhý Slovák, pričom v roku 2007 podľahlo týmto chorobám takmer 30.000 ľudí. Choroby obehovej sústavy predstavujú dlhodobo v priemere okolo 14 až 16 percent podielu zo všetkých hospitalizácií pacientov. Tieto ochorenia sú najmä dôsledkom fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a vysokej telesnej hmotnosti. Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia na jednom z najhorších miest v Európe. Horšie sú na tom v rámci Európskej únie iba Rumunsko a Bulharsko.
Najdôležitejším prvkom národného programu prevencie má byť vzdelávanie. "Edukovaný občan, respektíve pacient je podstatne viac ochotný si chrániť svoje zdravie, chápe príčiny a vie sa správať preventívne," pripomína ministerstvo. Väčšine srdcovocievnych ochorení sa dá predchádzať, pričom už mierny pokles tlaku krvi, obezity, hladiny cholesterolu a používania tabaku by viac ako o polovicu znížili ich výskyt. Tak by mal vzniknúť napríklad webový portál Cievny pacient so zameraním na artériové, vénové a lymfatické ochorenia, ako aj ich prevenciu. Ľudia môžu riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia a výskytu cievnej mozgovej príhody zistiť pomocou sledovania faktorov, akými sú tlak krvi, hladina cholesterolu a glykémie, obvod pása a BMI. Ako prevenciu preto odborníci odporúčajú dodržiavať Kód zdravého srdca 0-30-5-120-80. Ten symbolizuje nefajčenie, 30 minút fyzickej aktivity denne, hladinu celkového cholesterolu nižšiu ako päť mmol/l a krvný tlak nižší ako 120/80 mmHg.
Chorobám obehovej sústavy možno predchádzať najmä pravidelným cvičením a zdravou stravou bohatou na vlákniny s nízkym obsahom soli a tukov, ako aj stravou bohatou na zeleninu a ovocie. Za najzávažnejší rizikový faktor srdcovocievnych ochorení sa považuje vysoký tlak krvi, ktorý súvisí najmä s nadmernou konzumáciou slaných jedál.
Autor článku: TASR