Epileptici na Slovensku volajú po zmene v legislatíve, ktorá upravuje vedenie motorového vozidla ľuďmi s touto diagnózou. Kým podľa súčasnej platnej vyhlášky môže epileptik viesť motorové vozidlo vtedy, ak je päť rokov bez záchvatov a tri roky neužíva žiadne lieky, smernica Európskej komisie hovorí o iných kritériách.
"Smernica EÚ upravuje situáciu tak, že pacient, ktorý je jeden rok bez záchvatov, bez ohľadu na liečbu by mohol riadiť osobné motorové vozidlo," vysvetlil Vladimír Donáth, prednosta II. neurologickej kliniky SZU v Banskej Bystrici a prezident Slovenskej ligy proti epilepsii. Ako ďalej uviedol v tejto súvislosti, súčasne platná vyhláška nebola pri svojom zrode konzultovaná s lekárskou spoločnosťou a odbornými lekárskymi kruhmi - teda Slovenskou neurologickou spoločnosťou, hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva a odbornou spoločnosťou pre liečbu epilepsie.
Medzinárodné štúdie podľa Donátha ukazujú, že takéto zmiernenie kritérií pre epileptikov je prípustné. V štúdii USA sa ukázalo, že na 10.000 smrteľných dopravných nehôd pripadá jedna zapríčinená epilepsiou. Navyše pacienti pociťujú v tomto smere veľké problémy, keďže si kvôli absencii vodičského preukazu nemôžu nájsť zamestnanie, resp. sú v zamestnaní kvôli tejto požiadavke znevýhodňovaní.
V susednej Českej republike platí podľa Donátha takýto "moderný" zákon už do roku 2004. Epileptici bez záchvatov môžu už po jednom roku vlastniť vodičský preukaz pre osobné motorové vozidlá, v severských štátoch je systém pre jeho získanie ešte benevolentnejší. "Pravidlá nie sú všade celkom rovnaké, ale v Európe sú všade modernejšie ako na Slovensku," dodal v tejto súvislosti.
Epilepsia je ochorenie mozgu a nie psychiatrická diagnóza. Na Slovensku žije asi 60.000 epileptikov, každoročne pribudne približne 2500 až 3000 nových pacientov. Pri správnej liečbe môžu žiť plnohodnotný život, často úplne bez záchvatov. "Epileptik má problém len vtedy, keď má záchvat, v medzizáchvatovom období je to úplne zdravý človek," argumentuje Donáth. Odbúrať mýty a rozšíriť pochopenie tohto ochorenia medzi širokou verejnosťou je cieľom občianskeho združenia EpiKlub. Zakladajúci členovia sú z radov pacientov, ktorí s týmto ochorením roky žijú a dôverne poznajú všetky ťažkosti, ktoré prináša.
Autor článku: TASR