Aktuálnymi otázkami parazitárnych ochorení ľudí, zvierat a rastlín, ich pôvodcov a prenášačov, sa zaoberajú účastníci 7. slovenských a českých parazitologických dní, ktoré sa dnes začali v Modre-Harmónii.
Trojdňová konferencia je tematicky rozdelená do siedmich sekcií s dôrazom na pôvodcov zoonóz - ochorení prenosných zo zvierat na ľudí a novo sa objavujúce ochorenia. Medzi takéto ochorenia patrí borelióza, ktorú prenášajú kliešte. Jej výskyt je aktuálny na jar a na začiatku leta a aj preto je na programe v prvý deň stretnutia, informoval predseda Slovenskej parazitologickej spoločnosti pri SAV prof. MVDr. Pavol Dubinský, DrSc.
Na konferencii sa zúčastní 51 domácich a 57 zahraničných odborníkov. Odznie osem plenárnych a vyše 50 vedeckých prednášok. Súčasťou konferencie bude aj 41 plagátových prezentácií.
Veľkým prínosom je podľa slov prof. Dubinského účasť mladých vedeckých pracovníkov a doktorandov, ktorí budú na tomto odbornom stretnutí prezentovať svoje výsledky výskumu s použitím molekulárno-biologických metód.´
Účastníci budú venovať pozornosť aj parazitárnym prvokom, ktoré vyvolávajú jednu z najrozšírenejších prenosných parazitárnych chorôb - toxoplazmózu ohrozujúcu tehotné ženy. Prvoky sú často pôvodcami chorôb, ktorými sa môžeme nakaziť aj počas dovolenky v exotických krajinách. Sústredia sa aj na parazitické červy, ktoré vyvolávajú závažné parazitárne ochorenia prenosné na človeka, na reakciu hostiteľa na parazita a otázky liečby parazitárnych ochorení ľudí a zvierat.
České a slovenské parazitologické dni sa konajú každé dva roky. Parazitologické spoločnosti obidvoch krajín ich usporadúvajú striedavo v Čechách a na Slovensku, dodal prof. Dubinský.
Autor článku: TASR