Pre vysoké množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny sú pre vyváženú stravu dôležité aj zemiaky. Vyvážená strava totiž neznamená len výber nízkoenergetických potravín, ale vyžaduje si predovšetkým vhodnú veľkosť porcií a zachovávanie pomeru medzi zeleninou, mäsom a sacharidmi, ktoré obsahujú napríklad zemiaky, ryža a cestoviny.
"Pri vyváženej výžive sa teda kladie dôraz na výber potravín s optimálnym množstvom živín a energie, na výslednú hustotu energie jedla a na správny pomer jednotlivých súčastí na tanieri," vysvetľuje Peter Minárik, odborník na racionálnu výživu.
Zemiaky sú bohatým zdrojom zemiakového škrobu, ktorý je pre organizmus zdrojom energie a dodáva pocit sýtosti. Obsahujú vlákninu, ktorá čistí zažívací trakt od toxínov, ďalej nezanedbateľné množstvo horčíka a draslíka s priaznivým vplyvom na srdce a nervový systém. Sú bohaté na železo, ktoré je potrebné pre tvorbu krvi a taktiež na mangán a meď dôležité pre mnohé fyziologické procesy. Zemiaky sú aj zdrojom vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu. Okrem toho majú v sebe zastúpené vitamíny B1, B2, B3, B6, ktoré sú dôležité pre zdravý vzhľad pokožky, vlasov a nechtov. Aj po tepelnej úprave môžu byť zemiaky súčasťou vyváženého stravovania. Je však potrebné dbať na použitie rastlinných olejov v optimálnom zložení a pomere. Konzumácia tukov je opradená mnohými mýtmi. Pravdou však zostáva, že tuky sú nevyhnutnou zložkou vo výžive a sú prirodzenou zložkou vyváženého stravovania.
"Strava bez tuku je dlhodobo nemysliteľná, pretože niektoré tzv. esenciálne mastné kyseliny si nevie náš organizmus vytvoriť a je odkázaný na ich príjem v potrave," dodal Minárik. Ľudský organizmus potrebuje približne 60 g tuku denne, pričom 40 g tvoria dôležité nenasýtené mastné kyseliny.
Autor článku: TASR