Muži okolo päťdesiatky prežívajú podobné obdobie ako ženy. Kým u žien sa nazýva menopauza u mužov je to andropauza. Počas nej dochádza k poklesu mužských pohlavných hormónov - testosterónu, avšak pokles nie je taký náhly ako u žien, konštatoval dnes pred novinármi podpredseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti Ivan Kubiš.
Pokles hormónov podľa Kubiša menia zdatného, optimisticky naladeného a pozitívne mysliaceho muža na slabo výkonného, pesimistického, depresívne naladeného jedinca. Charakteristický je pritom aj pokles sexuálnej túžby a porucha stoporenia, vysvetlil Kubiš.
Muži v andropauze sa cítia dlhodobo vyčerpaní, nervózni, podráždení, obvykle utlmujú spoločenské kontakty. To znamená, že častejšie zostávajú doma a strácajú záujem o okolie. Pritom dochádza k ubúdaniu svalovej hmoty, pribúda im tukové tkanivo, čiže priberajú na váhe, poznamenal Kubiš.
Poukázal na to, že vedecké výskumy dokázali, že u niektorých mužov začína klesať hladina testosterónu už okolo tridsiatky. Pokles hladín v nasledujúcich dekádach je až o 10 percent.
Nedostatok testosterónu spôsobuje okrem sexuálnych problémov, aj celkové i skryté. Medzi tie celkové Kubiš zaradil zvýšenú únavnosť, depresívne pocity, podráždenosť, zhoršenie vzťahov doma aj v zamestnaní a zníženie celkovej výkonnosti. Pod skrytými problémami Kubiš rozumie vážnejšie ochorenia ako aterosklerózu, poruchu tvorby bielkovín ako tiež protilátok v pečeni, či chudokrvnosť.
Za dôležité Kubiš považuje, aby pacient s podobnými príznakmi navštívil lekára, a to buď sexuológa, urológa alebo andrológa. Lekár vyšetrením krvi môže zistiť hladinu hormónov a následne "ušiť liečbu na mieru", zdôraznil Kubiš.
Autor článku: TASR