Podľa zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch v platnom znení všetky zdravotnícke zariadenia, ktoré sú držiteľmi povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti vydaného na základe predchádzajúcich právnych predpisov, sú povinné najneskôr do 31. decembra 2006 získať povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti podľa tohto zákona.
Oprávnenie (povolenie) na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vydané prevádzkovateľom zdravotníckeho zariadenia (§ 97 z. č. 578/2004 Z. z.) v rozsahu predmetu činností výslovne uvedených v zriaďovacej listine vydanej príslušným orgánom (zriaďovateľom) podľa predchádzajúcich právnych predpisov, stráca platnosť 31. decembra 2006.
S prihliadnutím na nedostatočnú informovanosť poskytovateľov upozorňujeme, že povinnosť získať platné povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rozsahu zabezpečených alebo plánovaných zmluvných vzťahov s príslušnými zdravotnými poisťovňami v určenej lehote vzniká podľa tohto zákona všetkým:
- zdravotníckym zariadeniam, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, samosprávny kraj alebo obec (mesto),
- zdravotníckym zariadeniam, ktoré vznikli podľa osobitných predpisov (napr. podľa z. č. 92/1991 Zb. v platnom znení, zák. č. 13/2002 Z. z., z. č. 213/1997 Z. z. v platnom znení a pod.),
- zdravotníckym zariadeniam, ktoré sa transformovali podľa § 84, a nasl. tohto zákona alebo previedli podľa z. č. 416/2001 Z. z. v platnom znení.
Povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti vydáva podľa § 11 zákona o poskytovateľoch:
Ministerstvo zdravotníctva SR na prevádzkovanie:
- ambulancie záchrannej zdravotnej služby,
- špecializovanej nemocnice,
- zariadenia biomedicínskeho výskumu.
Samosprávny kraj v rámci preneseného výkonu štátnej správy vydáva povolenia na prevádzkovanie:
a) ambulancie (okrem ambulancií záchrannej zdravotnej služby),
b) zariadenia na poskytovanie jednodňovej zdravotnej starostlivosti,
c) stacionára,
d) polikliniky,
e) agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti,
f) zariadenia SVaLZ,
g) všeobecnej nemocnice,
h) liečebne,
i) hospicu,
j) domu ošetrovateľskej starostlivosti,
k) mobilného hospicu.
Ak je na vydanie povolenia príslušný viac ako jeden samosprávny kraj, povolenie vydáva ministerstvo zdravotníctva.
Podmienky na vydanie povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti príslušným orgánom upravujú §§ 12 a 13 zákona o poskytovateľoch v členení na podmienky fyzických osôb (poskytovateľov) a právnických osôb (poskytovateľov).
Orgán príslušný na vydanie povolenia vydá povolenie rozhodnutím, ak žiadateľ o povolenie preukáže splnenie podmienok, inak žiadosť rozhodnutím zamietne (§15 zákona o poskytovateľoch).
Povolenie sa vydáva na čas neurčitý, okrem povolenia na prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby, ktoré sa vydáva na štyri roky. Povolenie nemožno previesť na inú fyzickú alebo právnickú osobu (poskytovateľa).
Orgán príslušný na vydanie povolenia právnickej osobe povolenie vydá, ak preukáže, že:
a) má určeného odborného zástupcu s licenciou na výkon činnosti odborného zástupcu v tej kategórii zdravotníckych pracovníkov, v ktorej má poskytovateľ prevažne poskytovať zdravotnú starostlivosť (§ 68 ods. 1 písm. c) zákona o poskytovateľoch); v prípade žiadateľa o vydanie povolenia na prevádzkovanie zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti, ak má určeného odborného zástupcu s licenciou na výkon činnosti odborného zástupcu (v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti sa určí odborný garant pre každú kategóriu zdravotníckych pracovníkov). Odborný zástupca je fyzická osoba, ktorá osobne zodpovedá za odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti a je voči poskytovateľovi v pracovnoprávnom vzťahu. Odborný zástupca môže byť určený len pre jedno zdravotnícke zariadenie (neplatí pre hospic, ambulancie záchrannej zdravotnej služby),
b) má vo vlastníctve alebo v nájme priestory, v ktorých sa bude zdravotná starostlivosť poskytovať,
c) priestory spĺňajú požiadavky z hľadiska ochrany zdravia.
Poskytovateľom určený odborný zástupca musí byť držiteľom licencie, ktorú vydávajú príslušné stavovské organizácie (komory).
Zdravotnícky pracovník ako odborný zástupca, aby získal licenciu, musí spĺňať predpoklady spôsobilosti taxatívne uvedené v § 69 ods. 1 zákona, § 32 – zdravotná spôsobilosť, §§ 33 až 35 – odborná spôsobilosť, § 38 – bezúhonnosť a § 64 – registrácia v stavovskej organizácii.
Podľa § 8 ods. 1 zákona o poskytovateľoch musia byť zdravotnícke zariadenia personálne zabezpečené a materiálno-technicky vybavené na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v súlade so svojím odborným zameraním.
Zariadenie ústavnej zdravotnej starostlivosti musia určiť odborných zástupcov pre jednotlivé špecializované odborné činnosti v súlade s požiadavkami kladenými zákonom na ich spôsobilosť podľa predchádzajúceho bodu tak, aby mohli plniť úlohy osobného garanta za odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení v odbore, v ktorom získali odbornú spôsobilosť (§ 33), a budú v ňom vykonávať príslušné pracovné činnosti.
Zdravotnícke zariadenia poskytujúce ústavnú zdravotnú starostlivosť aj prostredníctvom nemocničnej lekárne musia požiadať o vydanie povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti.
Osobitné povolenie vydáva MZ SR aj na zariadenia biomedicínskeho výskumu (§ 11 ods. 1 písm. d) zákona o poskytovateľoch), na účely získavania a overovania nových biologických, medicínskych, ošetrovateľských poznatkov a poznatkov pôrodnej asistencie na človeku.
V tejto súvislosti upozorňujeme všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby včas venovali náležitú pozornosť všetkým zákonným požiadavkám legálneho prevádzkovania zdravotníckych zariadení na účely služieb zdravotnej starostlivosti, a to na základe povolení vydaných podľa zákona č. 578/2004 Z. z. v platnom znení v požadovanom rozsahu od 1. januára 2007.
Pretože konaniu o vydanie povolenia predchádza kvalifikovaný postup určenia a získania licencovaných odborných zástupcov, odporúčame neodkladať vybavovanie príslušných náležitosti na posledné mesiace kalendárneho roka 2006. Z aspektu časovej náročnosti by mohlo dôjsť k situácii, že poskytovateľ nebude včas oprávnený na prevádzkovanie činností, ktoré sú nepochybne základným pilierom jeho existencie vo verejnom záujme.
Autor článku: Ministerstvo zdravotníctva SR