Poukázať na účinnosť prevencie, doliečovania formou svojpomoci pri závislostiach je cieľom V. kongresu Združenia abstinentov Slovenska (ZAS), ktorý sa dnes začal v Turčianskych Tepliciach.
Prezident ZAS Pavol Podmajerský zdôraznil, že alkoholizmus je Svetovou zdravotníckou organizáciou uznaný ako choroba. "Ja hovorím, že alkoholizmus je choroba o utrpení celej rodiny. Na Slovensku nie je moc uznávaný ako choroba, ale ako niečo, čo si ľudia zapríčinili sami. Ľudia hovoria, vypil si, bol na liečení, zrecidivoval, tak nech si to zaplatí sám. Ale je veľa obéznych ľudí, ktorí si to zapríčinili sami, mali by držať diétu, nedržia ju. Cukrovkár, keď zje zákusok, nemal by ho zjesť, ale jemu nikto nepovie, že má si to zaplatiť sám," skonštatoval Podmajerský.
Pre ľudí závislých od alkoholu je podľa Podmajerského najdôležitejšie uvedomiť si, či sa chcú naozaj liečiť. "Musia si uvedomiť, že to je dlhodobý proces. Za týždeň sa neprepil človek do závislosti a za týždeň sa z toho ani nevylieči. Nie je to chrípka, ani angína, kde dostane penicilín a bude v poriadku. A na žiadnom liečení nenaučí sa piť kontrolovane, že príde do krčmy, dá si jedno dve pivká a ide domov. To neexistuje," uviedol prezident ZAS.
Účastníci trojdňového kongresu zhodnotia dvojročnú činnosť združenia, stanovia priority na ďalšie dva roky a zvolia nové vedenie. Podľa Podmajerského sa za uplynulé dva roky podarilo vzdelať ďalších 20 sociálnych poradcov z celého Slovenska, ktorí budú pracovať s rodinami závislých, a zorganizovať nové integračno-motivačné pobyty, kde sa do preventívnych akcií zapájajú hravou formou celé rodiny.
ZAS má v súčasnosti 37 kolektívnych členov a združuje približne 3500 ľudí po celom Slovensku.
Autor článku: TASR