Až 2000 českých zdravotníkov dnes v Prahe formou mítingu a pochodu ulicami mesta protestovalo proti krokom ministra zdravotníctva, aj proti osobe ministra Davida Ratha.
Akcia, ktorou vyvrcholil tzv. Týždeň zdravotníckeho nepokoja, sa začala pred budovou ministerstva zdravotníctva symbolicky päť minút pred dvanástou.
Zdravotníci tvrdia, že Rath si robí z nich aj z pacientov pokusných králikov, presadil zákony, ktoré podľa nich de facto zoštátnia veľké nemocnice, a v budúcnosti by údajne mohol siahnuť aj na ordinácie lekárov. Minister oponuje, že ho kritizujú neoprávnene, že sa ozývajú hlavne zubári, ktorí patria k najbohatším lekárom, a že za protestmi stojí v skutočnosti opozičná ODS.
Aj preto sa Rath dnes odmietol s demonštrantmi stretnúť. Ako dodal, na predvolebné mítingy konkurenčnej strany pred voľbami nechodí. Rath kandiduje do Poslaneckej snemovne za vládnu ČSSD. Protesty proti politike ministerstva a ministrovi Rathovi zorganizovala Česká stomatologická komora, Česká lekárnická komora a Asociácia českých a moravských nemocníc.
Medzi ministrom Davidom Rathom a českými lekármi, ktorí sú považovaní za sympatizantov a voličov ODS, to v Česku už niekoľko mesiacov vrie. K napätiu prispel aj uplynulý víkend, keď ministra verejne fyzicky napadol bývalý podpredseda ODS Miroslav Macek. Ten svoj útok zdôvodnil ako odplatu za osobné urážky, ktorých sa Rath na jeho adresu dopustil v tlači, ale politici a analytici tomu pripísali politický podtext.
Najviditeľnejšími úspechmi Ratha v kresle ministra sa stalo ozdravenie zadlženej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, vydanie novej kategorizácie liekov preplácaných poisťovňami a schválenie zákona o neziskových nemocniciach napriek vetu prezidenta.
Zákon, ktorý časť opozičných poslancov považuje za protiústavný, predpokladá vznik v ČR siete 146 verejných neziskových nemocníc. Zariadeniam, ktoré sa do siete dostanú, by vznikol nárok na zmluvy s najväčšou štátom kontrolovanou zdravotnou poisťovňou VZP. Zvyšné nemocnice by mali od VZP dostávať úhradu iba za akútnu lekársku starostlivosť. Podľa opozície to však bude znamenať zánik možno až 80 veľkých nemocníc, ktoré sa do siete nedostanú, a v dôsledku toho v ČR údajne hrozí aj zhoršenie dostupnosti lekárskej starostlivosti.
Prezident Václav Klaus vetoval zákon na začiatku mája. Norme vytkol, že zdravotníctvo potrebuje zásadnú reformu a tento zákon ju podľa hlavy štátu neprináša, ale iba vytvára falošný dojem, že rieši finančnú krízu zdravotníctva. Vetovaný zákon podľa Klausa znamená opustenie princípov úcty k súkromnému vlastníctvu, plurality vlastníckych vzťahov, slobodnej voľby lekára a zdravotníckeho zariadenia.
„Zákon v tejto podobe destabilizuje zdravotníctvo, zbytočne rozdeľuje lekárov a ďalších zdravotníkov, vyostruje politickú atmosféru v krajine a znepokojuje pacientov a celú českú verejnosť,“ napísal Klaus v zdôvodnení svojho veta. Prezident sa obáva aj rizika ohrozenia a zmarenia investícií zahraničných investorov do českého zdravotníctva, čo by mohlo viesť k ďalším medzinárodným arbitrážam proti Česku.
Autor článku: TASR