Problémy nemocníc v Leviciach a v Topoľčanoch, dlhá zima a nákladné opravy ciest sa pridali k problémom, ktoré Nitrianskemu samosprávnemu kraju (NSK) spôsobuje hospodárska kríza. Kraj bol preto nútený odsunúť niektoré investície, ktoré mali smerovať predovšetkým do budovania cestnej infraštruktúry. Viaceré kruhové objazdy či menšie rekonštrukcie komunikácií tak zostali iba v podobe projektovej dokumentácie. NSK sa k nim chce vrátiť až potom, ako sa dopady hospodárskej krízy zmiernia.
„Boli odsunuté viaceré investície. Pripomínam ale, že len odsunuté. Niektoré by mali už dnes aj nejaký konkrétny prejav, ale budeme ich môcť realizovať až neskôr,“ uviedol predseda NSK Milan Belica. Kraj podľa jeho slov musí najprv doriešiť problémy s nemocnicami v Leviciach a v Topoľčanoch, ktoré prostredníctvom novej neziskovej organizácie prevzal v marci od bývalých prevádzkovateľov. Zo svojho rozpočtu už na ich prevádzku poskytol pôžičky za viac ako 2,5 milióna eur. Či budú potrebovať ešte ďalšie finančné injekcie a v akej výške, momentálne nevie nikto s určitosťou povedať. „Ten stav pochopiteľne potrvá dovtedy, pokiaľ nebudeme mať spresnené parametre finančných potrieb nemocníc. Hneď ako to bude jasné a budeme samozrejme mať jasné aj to, či z priamych daní natečie do rozpočtu kraja dostatok prostriedkov, tak budeme postupne uvoľňovať narábanie z financiami. Komplikácie s nemocnicami nebola plánovaná záležitosť a ak sa nám ju podarí zvládnuť za týchto ťažkých okolností, tak myslím, že už ťažšia skúška kraj ani nebude čakať,“ skonštatoval Belica.
NSK, tak ako aj ostatné regionálne a obecné samosprávy, zápasí aj s výpadkami príjmov v dôsledku krízy. Kvôli nej prišiel kraj podľa Belicu v roku 2009 o takmer 11,5 milióna eur. Straty v tomto roku je možné iba odhadovať. Situácia však podľa jeho slov nie je kritická, hlavne kvôli opatreniam, ktoré NSK prijal ešte minulý rok. Tie spočívali predovšetkým vo viazaní 15 percent zdrojov kraja určených na riešenie neočakávaných situácií, v šetrení na prevádzke a na odmenách pre zamestnancov a v podpore investícií, ktoré zabezpečujú pracovné miesta. „Samosprávny kraj je na tom takisto ako ostatné kraje. Tie podielové dane nenatekajú ani nám. Treba ale povedať, že my sme prijali dosť účinné opatrenia vtedy, keď ich bolo treba prijať a ako tak zvládame túto situáciu. Vyvinul sa tlak na rozpočet kraja aj z titulu nemocníc, dlhej zimy, opravy ciest a podobne. Je to veľmi náročný rok a ak ho zvládneme, tak ja budem veľmi, veľmi rád,“ dodal Belica.
Autor článku: TASR