Rezortu sa podarilo postaviť zdravý pilier pre nový systém zdravotníctva, vyhlásil šéf rezortu Rudolf Zajac.
Napriek tomu, že sa znížil a skoro zastavil rast dlhov v systéme zdravotníctva, rezort dokázal poskytnúť viac zdrojov na liečbu onkologických, srdcovocievnych ochorení, povedal dnes pre novinármi Zajac.
Je hrdý na to, že sa zvýšil počet výkonov v srdcovocievnych ústavoch v Košiciach a Banskej Bystrici, čo dokazuje, že sa zdravotná starostlivosť poskytla vyššiemu počtu ľudí.
Vyše trištvrte miliardy korún sa vynaložilo na najnovšie lieky pre onkológiu. Sedemkrát sa zlepšila dostupnosť inzulínových pier pre diabetikov, čo podstatne zlepšilo kvalitu liečby a života diabetikov. Na Slovensku je dostupných štyri až šesť typov humánneho inzulínu, pričom keď nastúpil na MZ SR, bol podľa Zajaca ledva jeden typ.
Tieto fakty si ľudia ani neuvedomujú, lebo sa na zdravotnú starostlivosť pozerajú inými očami. Častejšie si všímajú správanie zdravotných sestier a lekárov, konštatoval Zajac.
"Človek má prevádzkovú slepotu, a to znamená, že ja ťažko môžem povedať, čo cítim ako niečo, čo sme nesplnili," poznamenal Zajac reagujúc, či má nejaké resty. Spomenul, že 7. júna bude vláda rokovať o nariadení, ktoré sa týka katalógu výkonov.
Najväčším restom, ktorý sa ani nemohol podariť uskutočniť za štyri roky, podľa slov Zajaca je presvedčiť občanov, že táto zmena je veľmi potrebná a že zdravotníctvo im bude lepšie slúžiť.
Dodal, že nemal ani politickú silu presadiť, aby sa pozeralo na občana z pohľadu funkčného zdravotného postihnutia, a nie percentuálneho. "Rezort poukazoval, že je niečo iné, ak baník stratí pravú ruku a iné, keď sa to stane počítačovému programátorovi. Baník sa prakticky už nemôže živiť, ale počítačový programátor sa bez jednej ruky živiť môže," zdôraznil Zajac.
Autor článku: TASR