Množstvo alergénov číha na alergikov aj v domácom prostredí a preto treba aj pri zariaďovaní domácnosti myslieť na to, ako ich čo najviac eliminovať. Alergici by preto mali pri zariaďovaní domácnosti pred kobercami uprednostniť skôr podlahy, klasické perové periny a vankúše by zase mali nahradiť perinami zo syntetického materiálu. "V kobercoch sa viac zadržiavajú roztoče aj iné alergény - epitely psa, mačky, domácich zvierat," vysvetľuje detská imunologička a alergologička Hana Kayserová. Preto je potrebné ich hĺbkové tepovanie, to je však náročné a pre časté čistenie nie je vhodné. Ideálnou voľbou pre alergikov je preto linoleum, dlažba či parkety. Ich údržba nie je náročná, keďže postačuje ich každodenné utretie na mokro. V byte alebo dome alergika treba tiež obmedziť plochy, ktoré zachytávajú prach ako napríklad čalúnený nábytok či textilné závesy. Prach je potrebné utierať vždy navlhko.
Problémom môžu byť pre alergikov aj perové paplóny a vankúše. Aj tie si kvôli prítomným roztočom a alergénom vyžadujú pravidelné čistenie. Kým čistenie perových paplónov je časovo aj finančne náročnejšie, paplóny zo syntetických vlákien sa udržiavajú jednoduchšie a dajú sa prať v práčke. Navyše, perový paplón nie je možné čistiť tak často ako paplón z umelého vlákna. Napríklad interval polročného čistenia perového paplóna je podľa odborníčky pre alergika nedostačujúci. "Kedysi naše staré mamy mali pred domom prašiak, kde perové periny dali na dve-tri hodiny na slnko. UV žiarenie totiž ničí roztoče," skonštatovala Kayserová. Alergén ako taký je však podľa jej slov neživá časť - teda výlučky z metabolizmu či odumreté roztoče. "Nejde teda len o to, že ich treba zabiť UV žiarením, ale treba ich aj odstrániť. Keďže naše staré mamy ich dávali na slnko každý deň, tak sa tam roztoče ani nemnožili a teda tam neboli," vysvetlila alergologička.
Dôležité je dostatočné vetranie miestností, ale aj postele. Počas peľovej sezóny je vhodné vetrať len skoro ráno, prípadne večer pred spaním. Po vstávaní je dobré posteľ hneď neustlať a miestnosť vyvetrať. Keďže okrem vysokej teploty zabíja roztoče aj nízka teplota, odporúča sa tiež príležitostné umiestnenie perín a vankúšov počas zimných mesiacov von na vzduch.
Autor článku: TASR