Šéf rezortu zdravotníctva Rudolf Zajac je najviac hrdý na záchrannú službu.
"Som presvedčený, že to bol míľový krok, len treba ho dokončiť. Treba vybudovať oddelenia urgentnej medicíny (OUM) v troch koncových nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach," povedal Zajac.
Každej z troch zariadení rezort poskytne 50 miliónov korún ako základnú dotáciu na vybudovanie OUM. Zvyšok si musia uhradiť zo záloh zdravotných poisťovní alebo z predaja majetku. Vybudovanie jedného oddelenia UM v Bratislave si vyžiada takmer 200 miliónov korún, treba kúpiť nové prístroje, konštatoval tento týždeň pred novinármi Zajac. Na Slovensku doteraz neexistuje takého oddelenie. Minister upozornil na to, že ide o zariadenie, ktoré možno vidieť v zahraničných seriáloch, kde je zastúpený každý medicínsky odbor.
Zámerom je priviezť človeka do nemocnice s už vybudovaným systémom. "Inak povedané, aby záchranná služba lepšie mohla plniť tú funkciu, na čo je určená, v prednemocničnej kvalitnej urgentnej starostlivosti a plynule poistenca priviezla alebo do kvalitnej urgentnej starostlivosti," vyhlásil Zajac. Spomenul, že záchranná služba prešla kriminalizovaním a riešením množstva problémov. Celý systém musel rezort "preladiť". "My nechceme, aby nemocnica vozila pacientov, ale ich liečila. Chceme mať špecializované firmy pre urgentnú medicínu, ale nie také, ktorými si bude nemocnica vylepšovať bilanciu pri platení plynu a podobne," zdôraznil šéf rezortu.
Zatiaľ sú vybudované dve koordinačné strediská. Tie budú zhora dirigovať služby - určovať, ktoré vozidlo, kam a s akou posádkou a vybavením pôjde a ako bude zahustená sieť záchrannými službami, dodal Zajac.
Autor článku: TASR