Najnovší prípad vtáčej chrípky podporuje teóriu, že niektorí ľudia sú vzhľadom na genetické dispozície náchylnejší na vtáčiu chrípku. Potvrdzuje to vývoj nákazy v Indonézii, kde v meste Bandung zomreli na vtáčiu chrípku dvaja súrodenci. Brat a sestra ochoreli približne v rovnakom čase a indonézski experti sa domnievajú, že sa nakazili z rovnakého zdroja.
Ide pritom už o siedmu indonézsku rodinu, v ktorej podľahli vírusu vtáčej chrípky typu H5N1 najmenej dvaja rodinní príslušníci. Najviac obetí z radov jednej rodiny si vírus vyžiadal na severe Sumatry, kde zabil sedem príbuzných.
Bilancia ľudských obetí vtáčej chrípky v Indonézii dnes dosiahla 37 po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila, že 18-ročný chlapec mal v tele vírus H5N1.
Prítomnosť vírusu v tele chlapca, ktorý zomrel 23. mája v nemocnici v meste Bandung, potvrdilo referenčné laboratórium WHO v Hongkongu, oznámil Nyoman Kandun. Ako dodal, vírusom sa nakazilo aj 14-ročné dievča z mesta Solok na západnej Sumatre, ktoré bojuje o život.
Od konca roku 2003, keď sa opäť objavil, vírus H5N1 zabil po celom svete najmenej 125 ľudí. Ako príčinu väčšiny ľudských prípadov sa podarilo stanoviť kontakt s nakazenou hydinou. Objavili sa však aj dôkazy o izolovaných prípadoch obmedzeného prenosu medzi ľuďmi vo veľmi tesnom vzájomnom kontakte.
Autor článku: TASR