Pitie veľkého množstva minerálnych vôd s vysokým obsahom minerálnych látok, najmä ak sa jednotlivé druhy nestriedajú, nemusí byť pre organizmus prospešné. Pri konzumácii rovnakého typu minerálok dostáva telo v nadbytočnom množstve stále rovnaké minerály. Uviedla to pre TASR Jana Jurkovičová z Ústavu hygieny v Bratislave. "Podľa skupín rozdeľujeme minerálky na nízko mineralizované, stredne mineralizované a vysoko mineralizované nápoje. Pri poslednej skupine minerálok sa neodporúča zabezpečovať celodenný pitný režim len týmto typom minerálnej vody. Zaťažujeme obličky, ktoré musia vynaložiť zvýšenú námahu na vylúčenie nadbytočných minerálov z tela," vysvetlila Jurkovičová.
V zložení minerálnych vôd si na prvom mieste treba z minerálov všímať sodík, v zastúpení ktorého sú medzi minerálkami aj niekoľko stonásobné rozdiely a minerálky s jeho vysokým obsahom majú aj inú chuť. "Len málo minerálok má nulový obsah sodíka," uviedla. Za ešte dobrý obsah sodíka v minerálke považuje Jurkovičová dvojciferné číslo. "Trojciferné číslo predstavuje vysoký obsah sodíka a tieto minerálky by sme mali piť s mierou," upozornila s tým, že vody s vysokým obsahom sodíka by nemali piť ľudia s vysokým krvným tlakom, s ochorením obličiek a starší ľudia. Spotrebiteľ by mal na etikete minerálnej vody venovať pozornosť aj zastúpeniu vápnika, horčíka, draslíka. "Vápnik a horčík patria do skupiny zdraviu prospešných a veľmi potrebných minerálov. Spôsobujú tvrdosť vody, čím viac ich voda obsahuje, tým je tvrdšia. Tvrdá voda je pre organizmus pozitívna. Pôsobí preventívne v prevencii hypertenzie, srdcových ochorení. Zvykne sa hovoriť, mäkká voda - tvrdé cievy a platí to aj naopak," informovala Jurkovičová. Optimálny pomer vápnika a horčíka v minerálnej vode je 2:1.
Pokiaľ treba pri konzumácii obmedzovať množstvo sodíka, v prípade draslíka je to naopak. "V strave aj vo vode prijímame zväčša málo draslíka, preto je vhodné vyberať si minerálne vody s vyšším obsahom draslíka, prípadne konzumovať vyššie dávky ovocia bohatého na tento minerál, napríklad marhule alebo banány," spresnila. Vďaka obrovskému počtu minerálnych prameňov na Slovensku je ponuka minerálnych nápojov na trhu pestrá a široká. Treba sa však naučiť čítať etikety minerálnych vôd. Nízkomineralizované vody sú tie, ktoré majú celkový obsah minerálov menej ako 500mg/l. "Tento typ môžeme piť prakticky v neobmedzenom množstve, pre rôzne zloženie minerálov je však vhodné ich striedať," vysvetlila. Príjem minerálok s obsahom minerálov okolo 1g/l a viac je potrebné obmedzovať asi na pol litra denne. Určite by sme si nimi nemali pokrývať celodenný pitný režim.
Pri konzumácii minerálnych vôd by sa podľa odborníčky mal zohľadňovať aj vek konzumentov. Špeciálne minerálne vody pre deti a dojčatá sú prísne kontrolované nielen po bakteriologickej stránke, ale aj po stránke zodpovedajúceho chemického zloženia vhodného aj pre najútlejší detský vek. Vo vyššom veku odporučila Jurkovičová najmä v prevencii osteoporózy minerálky s vyšším obsahom vápnika, horčíka, draslíka a s nižším obsahom sodíka.
"Minerály obsahuje aj bežná podzemná pitná voda z vodovodu. Aj tu platí, že čím je tvrdšia, tým lepšia je na konzumáciu a menej vhodná napríklad na pranie," uzavrela Jurkovičová s tým, že na väčšine územia Slovenska máme tvrdú vodu.
Autor článku: TASR