Do súťaže pre fajčiarov Prestaň a vyhraj sa na Slovensku zapojilo 1055 súťažiacich. Z nich bolo 625 mužov a 430 žien. Pomer oboch pohlaví zostal takmer identický ako v predchádzajúcom ročníku, a to 60 : 40, informovala dnes novinárov vedúca odboru monitorovania zdravotného stavu obyvateľstva Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Beáta Havelková.
Najstaršou účastníčkou súťaže bola žena vo veku 76 rokov. Napísala, že chce prestať fajčiť. Zároveň ak by sa jej pošťastilo niečo vyhrať, výhru by podelila medzi štyroch vnukov. Záujem o súťaž prejavil aj 16-ročný chlapec, ktorý ju označil za diskriminačnú, lebo sa na nej kvôli veku nemohol zúčastniť, povedala Havelková.
Záujem lekárov, zdravotných sestier a ostatných zdravotníkov o zanechanie fajčenia sa stále zvyšuje. Preto sa do tohto ročníka súťaže sa prihlásilo 336 zdravotníckych pracovníkov, čo predstavuje 32 percent. Pred dvoma rokmi ich bolo sedem percent. Z tejto kategórie sa 25 percent z nich nevráti k závislosti od nikotínu.
Na Slovensku sa úspešnosť pohybuje od ročníka k ročníku medzi 25 a 30 percentami u všetkých súťažiacich. Výsledok je porovnateľný s okolitými krajinami, konštatovala Havelková.
Do súťaže zapojili mladí ľudia od 18 rokov. Regionálne ÚVZ od apríla častejšie navštevovali školy a študentské domovy a oslovovali mladých ľudí v súvislosti so súťažou a zanechaním fajčenia.
Z celkového počtu prihlásených vo veku od 18 - 24 rokov bolo 14 percent mužov a 16 percent žien. Vo veku od 25 do 34 rokov sa prihlásilo 35 percent mužov a 30 percent žien.
Súťaž podľa Havelkovej ÚVZ vyhodnotí 16. júna v Primaciálnom paláci v Bratislave.
Zastupujúci hlavný hygienik František Valašek poukázal na to, že prvé skúsenosti s cigaretou majú deti vo veku 10 až 12 rokov. Tieto v tom čase nemajú rady príkazy alebo zákazy. Im sa treba venovať formou partnerského rozhovoru. Je dôležité, aby v tom veku ani nezačali fajčiť. Na lekára či poradne zdravia sa obracajú už tí starší, ktorí chcú zanechať fajčenie, a roky sa im to nedarí. Za tými mladšími ročníkmi treba naopak chodiť vzdelávať ich, zdôraznil Valašek.
"To je cieľ a výzva do budúcnosti, nejsť zásadne cestou represií, vyhrážok ale vysvetľovania a oslovovať tie najmladšie skupiny, aby nezačali fajčiť," vyhlásil valašek.
Autor článku: TASR