Veľa žien dôverne pozná nepríjemný pocit svrbenia a pálenia, ktoré sa ale v tomto prípade netýka záhy ani nadmernej aktivity žalúdočných kyselín.
Príliš tesné oblečenie, preferovanie módnych obtiahnutých džínsov, syntetického spodného prádla, ale aj antibiotická liečba, tehotenstvo narúšajú „ekosystém“ pošvy a spôsobujú obťažujúce pálenie. Tieto ťažkosti môžu vo veľkej miere poznačiť pohodlie postihnutej dámy.
Na stope príčin
Za zápalmi vonkajších rodidiel a pošvy treba vidieť celý rad indikácií. Sú to jednak faktory, ktoré môže ovplyvniť každá žena a kam okrem vymenovaného nevhodného oblečenia patrí i zle zvolená strava, užívanie steroidov, stres, nadmerné používanie intímnych sprejov či tampónov, nechránenie sa pred sexuálne prenosnými infekciami.
Na druhom fronte stoja ochorenia (diabetes mellitus) a neovplyvniteľné okolnosti (napr. jazvy po nástrihu hrádze pri pôrode) taktiež narúšajúce intímne zdravie.
Zachovanie prospešných laktobacilov
V mnohých oblastiach by mal byť známy výrok „čistota pol života a špina celý“ negovaný, no v prípade starostlivosti o ženské orgány by sa mu malo dať aspoň čiastočne za pravdu. Všetci gynekológovia sa zhodujú v tom, že nadmerná hygiena ničí užitočné laktobacily, ktoré v pošve vytvárajú rovnovážne prostredie. Všetkého teda veľa škodí a nič netreba veľmi preháňať!
Výrazné zníženie počtu laktobacilov nemusí mať na svedomí len prehnaná hygiena, rovnako rizikovou z hľadiska ich deficitu je i menštruácia, či naopak, obdobie po menopauze. Zachovanie akejsi obranyschopnosti pošvy je teda rovnako dôležité ako starostlivosť o celkovú obranyschopnosť organizmu.
Zacielené na „škodcov“
Infekciám a najrôznejším plesniam sa páči takmer všade, aj v tých najintímnejších miestach. Prevencia pred vznikom ženských genitálnych infekcií je, samozrejme, prvoradá. V súčasnosti sú dostupné mnohé spôsoby, ako sa o vonkajšie časti ženského pohlavného ústrojenstva starať.
Mikrobiálny, chemický i fyzikálny pôvod týchto orgánov odkazuje na špecifický prístup, ktorý neničí baktérie potrebné pre udržanie prirodzenej mikroflóry, ale zároveň hubí škodlivé baktérie a kvasinky.
Na trhu sú dostupné najmä roztoky a práškové výplachy, ktoré pri pravidelnom používaní napomáhajú prevencii vzniku zápalov pošvy. Používajú sa ako súčasť bežnej hygieny, resp. podľa potreby, a zvyčajne poskytujú rýchlu úľavu už do 20 minút po aplikácii (väčšinou pomocou irigátora – nádržka, zavádzací kónus).
Zodpovednosť si vyžaduje i už vzniknutý problém s gynekologickým zápalom. Ako prvá pomoc môže opäť slúžiť roztok na intímnu hygienu, ktorý upokojuje, ošetruje a prispieva k obnoveniu normálnej bakteriálnej flóry v pošve. Návšteva gynekológa je však nevyhnutná! Len ten môže stanoviť diagnózu a vhodnú, účinnú liečbu.
Háklivá oblasť
Prípravky intímnej hygieny navyše rešpektujú i tú najcitlivejšiu pokožku a sú určené aj ženám, ktoré trpia rôznymi dermatologickými indispozíciami a alergickými reakciami. Keďže sa používajú na najcitlivejšie miesta neobsahujú iritačné zložky a poskytujú starostlivosť bez akéhokoľvek poškodenia. Naopak, pokožku zmäkčujú a zvláčňujú.
Ich pôsobením výrazne mizne i podráždenie, začervenanie a svrbenie. Podporné látky majú tíšiace a upokojujúce účinky. Zachované ostáva i fyziologické pH vagíny. Pred výberom prípravku, ktorý by mohol najviac vyhovovať pri už pretrvávajúcich ťažkostiach, sa vyplatí vyhľadať gynekológa a poradiť sa priamo s ním. Mikrobiologické prostredie pošvovej sliznice je totiž viac ako citlivé a hodné primeranej starostlivosti.
Autor článku: časopis Bedeker zdravia