Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) v súčasnosti vo svete zomiera 5 miliónov ľudí ročne na ochorenia súvisiace s fajčením. Ak bude tento trend pokračovať, v roku 2030 bude zomierať 10 miliónov ľudí. Informovala o tom dnes novinárom predsedníčka Národného koordinačného výboru na kontrolu tabaku Elena Kavcová.
Medicínska veda dokázala, že fajčenie spôsobuje asi 40 rôznych ochorení. Medzi najvážnejšie patrí rakovina pľúc, chronická obštrukčná choroba pľúc a kardiovaskulárne ochorenia, uviedla to Kavcová pred Svetovým dňom bez tabaku, ktorý pripadá na 31. mája.
SZO vyhlásila na tento deň heslo: Tabak - smrteľný v každej podobe. Vybrala ho preto, že tabakový priemysel prichádza medzi fajčiarov s novou stratégiou. V rámci kampaní zameraných na predaj tabakových výrobkov ponúka cigarety s názvami "ľahké", "mierne" alebo "s nízkym obsahom dechtu". Tabakový priemysel sa usiluje vyvolávať dojem starostlivosti o zákazníkov, získavať tak stále nových a podkopávať tak prevenciu fajčenia v 21. storočí, vysvetlila Kavcová.
My si musíme uvedomiť bezpečná cigareta - je žiadna cigareta, vyhlásila Kavcová. Ak cigareta obsahuje menej nikotínu, a pritom fajčiar je nastavený na vyššiu jeho hladinu, tak buď vyfajčí viac cigariet, alebo si zmení hĺbku inhalácie, vysvetlila pľúcna lekárka Kavcová.
Cieľom svetového dňa je odhaliť ľudom pravdu, že každá cigareta usmrcuje, aj napriek tomu, že tabakový priemysel si robí reklamu o ponuke tzv. ľahkých a bezpečnejších cigariet.
Zámerom dňa bez tabaku podľa Kavcovej je aj zvýšiť povedomie o všetkých formách a podobách tabaku. Ľuďom treba stále zdôrazňovať, že tabak je smrteľný v každej podobe, či už ide o cigarety, fajky, cigary, šnupavý tabak, žuvajúci tabak a iné jeho formy.
Poukázala na to, že pravda o tabaku môže podporiť snahu ľudí chrániť si vlastné zdravie ako aj zdravie ich rodín a priateľov.
Autor článku: TASR