Za prítomnosti predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra zdravotníctva Richarda Rašiho bol dnes popoludní slávnostne uvedený na I. klinike rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ do prevádzky nový, špičkový prístroj magnetickej rezonancie „PHILIPS Achieva 3.0T TX Quasar Dual“, ktorý predstavuje ultrakompaktný, aktívne tienený, supravodivý magnet najnovšej generácie so silou magnetického poľa 3.0 Tesla. Pri strihaní pásky im asistoval riaditeľ FN L. Pasteura Košice MUDr. Jaroslav Šajty a prednosta I. kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód MUDr. Peter Mach, CSc.
„Som hrdý na to, že sa nám podarilo získať najmodernejší prístroj magnetickej rezonancie na Slovensku. Nové zariadenie prispeje k výraznému skvalitneniu diagnostického procesu vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice, pretože umožní realizovať vyšetrenia s vysokou rozlišovacou schopnosťou obrazu a oveľa rýchlejšie než na pôvodne používanom prístroji na tomto pracovisku, ktorý bol už morálne i technicky zastaralý. Súčasťou dodávky prístroja je aj najmodernejší PACS-ový systém, ktorý prepája magnetickú rezonanciu s počítačovou tomografiou,“ konštatoval riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Jaroslav Šajty.
Podľa prednostu I. kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ MUDr. Petra Macha, CSc. patrí nový prístroj medzi absolútnu špičku v oblasti magnetickej rezonancie vôbec a doposiaľ sa uskutočnilo len niekoľko inštalácii magnetických rezonancií takéhoto typu v Európe.
„Toto zariadenie sa vyznačuje pokročilým softvérovým vybavením, takže zodpovedá všetkým najmodernejším štandardom, pričom vie splniť každú rutinnú aj špeciálnu požiadavku pracoviska magnetickej rezonancie. Voči mnohým iným používaným prístrojom má jednoznačný náskok v kvalite a rýchlosti zobrazovania. Pacient tak strávi na vyšetrení podstatne menej času ako tomu bolo doposiaľ. Kompaktnosť a kratšia dĺžka prístroja mu zároveň pomáha i k lepšiemu pocitu pri vyšetrení, čo docenia predovšetkým ľudia trpiaci strachom z uzavretých priestorov,“ vysvetlil prednosta I. kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód MUDr. Peter Mach, CSc.
Podľa slov jeho zástupkyne MUDr. Ivice Drahovskej umožní nová vysokokvalitná magnetická rezonancia realizovať vyšetrenia celého tela dokonca aj pri jedinom vyšetrení, čo má veľký význam predovšetkým pri skríningu u onkologických pacientov. Vysoká rozlišovacia schopnosť prístroja sa odzrkadlí v detailnejšom hodnotení jemných tkanivových štruktúr a výrazne zlepší diagnostiku ochorení pohybového aparátu. Špeciálna technika tiež zjednoduší vyšetrenie detí, ktoré tvoria asi desatinu pacientov vyšetrených magnetickou rezonanciou na tomto pracovisku.
I. klinika rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ pritom vyšetruje ako jediné pracovisko v Košickom kraji aj malé deti vrátane novorodencov, čo je možné realizovať iba v celkovej anestézii.
„Sme veľmi radi, že budeme môcť pracovať so svetovou špičkou v oblasti magnetickej rezonancie a vyšetriť týmto zariadením i väčší počet pacientov. Na starom MR prístroji sme vlani vyšetrili 3023 pacientov, teda priemerne l2 pacientov na jeden pracovný deň, z toho dve deti v celkovej narkóze. Na novom prístroji plánujeme po zaškolení vyšetriť denne cca 30 pacientov v dvojsmennej prevádzke,“ upresnila MUDr. Ivica Drahovská.
Nové zariadenie magnetickej rezonancie stálo cca 3 milióny 750 tisíc eur a Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice ho zakúpila na splátky – splácať ho bude tri roky z výnosov za uskutočnené vyšetrenia.
Pôvodné priestory magnetickej rezonancie z viacerých hľadísk nevyhovovali pre inštaláciu nového prístroja, preto sa zvolilo vhodnejšie umiestnenie zariadenia. Pracovisko magnetickej rezonancie je situované priamo na centrálnom röntgenologickom oddelení na 2. poschodí lôžkového monobloku, čo predstavuje účelnejšie a pre pacientov oveľa prístupnejšie riešenie. V tejto súvislosti bolo potrebné doriešiť statiku v mieste uloženia, odstrániť rušivé vplyvy (napríklad z pôvodnej klimatizácie a elektrických rozvodov) či upraviť priestory nad aj pod pracoviskom magnetickej rezonancie. Jediným spôsobom ako dostať samotný MR prístroj na miesto určenia bolo rozobrať strechu nad plánovaným pracoviskom a špeciálnym vysokozdvižným žeriavom zariadenie zvrchu veľmi opatrne položiť na spevnenú časť podlažia a strop potom znovu stavebne uzavrieť.
Čo je to magnetická rezonancia
Magnetická rezonancia je neinvazívna vyšetrovacia technika, ktorá nevyužíva pri zobrazovaní ionizujúce žiarenie. Základné princípy MR objavili už v roku 1946 Felix Bloch a Edward Purcell, ktorí za svoj objav dostali v roku 1952 Nobelovú cenu. Ako zobrazovacia metodika však bola MR uvedená do praxe až roku 1981.
„Princíp magnetickej rezonancie spočíva v tom, že keď akúkoľvek látku (teda aj telo pacienta) umiestnime do silného magnetického poľa a pôsobíme na ňu ďalším – striedavým magnetickým poľom, začne sama vysielať magnetický signál a dôjde k tzv. “odozve“. Charakter tejto odozvy je závislý na type tkaniva, jeho chemickom zložení a podobne, pričom magnetická rezonancia je po spracovaní tohto signálu do obrazovej formy schopná poskytnúť informácie o najjemnejšej štruktúre vyšetrovaných tkanív pacienta, napríklad odhaliť nádorové bunky medzi zdravými a okrem morfologickej stránky poskytuje súčasne aj informácie o funkcii buniek. To sa využíva v diagnostike mnohých ochorení, kde s úspechom buď dopĺňa CT vyšetrenie alebo ho v mnohých prípadoch úplne nahrádza,“ konštatuje prednosta I. kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ MUDr. Peter Mach, CSc.
I. klinika rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ vznikla v máji 1996 ako priamy nátupca centrálneho rtg oddelenia zriadeného v roku 1973. Má celokrajskú pôsobnosť pričom niektoré špeciálne výkony poskytuje s celoslovenskou pôsobnosťou. Základným obsahom jej činnosti sú všetky klasické aj špeciálne diagnostické zobrazovacie metodiky ako skiagrafia, skiaskopia, mamografia, ultrasonografia, počítačová tomografia, magnetická rezonancia a aj celá oblasť špeciálnych intervenčných diapeutickch (t.j. vyšetrovacích a zároveň liečebných) výkonov. Vyšetrenia magnetickou rezonanciou poskytuje pracovisko
od roku 1994, pričom bolo prvým vo východoslovenskom regióne, ktoré malo k dispozícii zariadenie magnetickej rezonancie.
I. Klinika rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód je centrom pre výuku študentov a lekárov v rámci pregraduálneho aj postgraduálneho štúdia na LF UPJŠ. Pracovisko disponuje vysoko erudovaným kolektívom 73 pracovníkov z čoho je 23 lekárov a 38 rádiologických asistentov. Na novom MR pracovisku budú pracovať štyria lekári a šesť rádiologických asistentov.
Autor článku: RNDr. Jaroslava Oravcová