Európa nedokáže zabezpečiť dostatok očkovacích látok voči sezónnej ľudskej chrípke. Pre slovenských občanov je to signál, aby nečakali a čo najskôr si obstarali vakcíny, ktoré prídu na trh koncom septembra. Po rokovaní Pandemickej komisie SR to dnes vyhlásil minister zdravotníctva Rudolf Zajac.
Aj keď jeden z najväčších výrobcov očkovacích látok hodlá zvýšiť kapacitu, čo dáva predpoklad, že očkovacích látok by mohlo byť dosť, "stále platí, že ich bude menej, lebo oveľa väčšia spotreba a požiadavka je zo strany Spojených štátov amerických, ktoré predstavujú silný trh pre výrobcov," konštatoval.
Vlani sa podľa Zajaca podarilo zabezpečiť 650 000 očkovacích látok a skoro všetky sa použili. Optimálne pre sezónnu chrípku v rokoch 2006/2007 bude zabezpečiť 650 000 až 700 000 očkovacích látok. "Ukazuje sa, že na Slovensko príde asi 500 000 až 550 000 očkovacích látok," spresnil. Informoval tiež, že rezort sa rozhodol uľahčiť prístup k očkovacím látkam a bezplatné budú pre deti do 12 rokov a dospelých nad 60 rokov.
V súvislosti s výskytom vtáčej chrípky H5N1 Zajac povedal, že 57 štátov hlásilo spolu 3700 ohnísk výskytu. Problémom je, že iba v Európe sa hlási výskyt vírusu aj u voľne žijúcich vtákov, kým v Ázii sa hlási iba u domácej hydiny. Predpoklad výskytu vírusu H5N1 u vtáctva je preto veľmi vysoký.
"Dokázaný bol prenos vírusu H5N1 z divokého vtáka na domáceho a naopak, dokázaný bol prenos aj zo živého domáceho vtáka na človeka, ale nie potravinou vtáčieho pôvodu. Čo ale neznamená, čo nebolo, môže byť," upozornil Zajac.
Prestalo platiť, že vírus je termocitlivý. Dokáže prežívať pri teplote od 4 do 17 stupňov Celzia aj mesiac, kým doteraz sa tradovalo, že len pár dní. Pritom vírus u vtákov sa najviac vyskytuje v dýchacom systéme a nie tráviacom trakte. Preto by ľudia v lete pri kúpaní v prírodných kúpaliskách mali dávať pozor, teplota sa tam pohybuje práve v takomto rozpätí.
Minister odporúča, aby ľudia nekupovali hydinu, ktorú niekto ponúka len tak z auta, čo sa stáva na severnom Slovensku. Upozornil, na správy, že cez Poľsko na Slovensko prichádza očkovaná hydina možno zo západnej Európy. Podľa pravidiel krajina, ktorá očkuje hydinu voči vírusu vtáčej chrípky, ju nemá vyvážať.
Autor článku: TASR