Nadbytok tepelnošokovej bielkoviny vo vnútrobunkových "elektrárňach" zachováva svalovú silu. V časopise American Journal of Physiology to oznámila Anne McArdleová z Liverpoolskej univerzity s kolegami. Už dlhšie sa zaoberajú biochemickými a fyziologickými mechanizmami v pozadí zmien svalstva s vekom. Starší ľudia sú osobitne citliví na poškodenie svalstva, ktorého im beztak ubúda a zvyšné postupne čoraz viac ochabuje. Spomenutí vedci chceli zistiť, ako presne sa starnúce svalové tkanivo zotavuje zo stresu.
Pozornosť zamerali na bielkovinu HSP10 (Heat Shock Protein 10), ktorá sa prirodzene vyskytuje vo všetkých dnes žijúcich organizmoch. HSP10 sa podieľa na monitorovaní a organizovaní súhry bielkovín v tele. Zvýšením svojej produkcie v bunkách reaguje na stresy z prostredia, vyvolané napríklad cvičením a infekciou. "Skúmali sme úlohu HSP10 v mitochondriách, keďže práve tam vznikajú nestabilné chemické látky, ktoré môžu poškodiť dôležité súčasti buniek. Predpokladá sa, že takéto škody hrajú dôležitú úlohu v procese starnutia, počas ktorého sa kostrové svaly zmenšujú, slabnú a ľahšie podliehajú stresovému poškodeniu," povedala Anne McArdleová.
Mitochodrie sú vnútrobunkové organely, ktoré plnia úlohu energetických generátorov. Majú autonómny genetický materiál, ktorý sa takmer vždy dedí po materskej línii. V bunkách ich máme veľký počet, napríklad v pečeňových 1000-2000, pričom zaberajú pätinu ich objemu, nachádzajú sa aj medzi svalovými vláknami. Anne McArdleová s kolegami zistila, že nadnormálne množstvo HSP10 v mitochodriách spomaľuje starnutie tým, že zachováva pevnosť a silu svalstva.
"Pri strese stúpa hladina HSP10, čo bunkám pomáha odolávať poškodeniu a efektívnejšie sa zotaviť. Naším výskumom sme ako prví preukázali, že úbytok hmotnosti kostrového svalstva, súvisiaci s vekom, nie je nevyhnutný. To môže mať značné dôsledky pre budúcu zdravotnú starostlivosť o starých ľudí. Medzi 50. a 70. rokom veku strácame 25-30 percent svalov. Priamym výsledkom tým spôsobenej zníženej pohyblivosti a oslabnutého kostrového sú pády, jedna z hlavných príčin zranení a úmrtí ľudí nad 65 rokov," doplnila. Členovia tímu plánujú hľadať mechanizmy, ktorými by sa dala umelo zvýšiť tvorba HSP10 v tele, osobitne vo väzbe na starnúce svalstvo. Ak sa potvrdí, že táto bielkovina skutočne môže fungovať ako liečebný prostriedok, prikročia ku klinickým pokusom.
Zdroj: Komuniké University of Liverpool z 24. 5. 2010.
Autor článku: TASR