Prežívanie udalostí počas tehotenstva a pôrodu má vplyv aj na zdravie novorodenca. "Tehotenstvo je prvým ekologickým prostredím človeka. Tak ako sa správame k dieťaťu v maternici, bude sa potom tento človek správať k svojmu okoliu," tvrdí gynekológ, pôrodník, detský psychiater a zakladateľ prenatálnej psychológie Peter G. Fedor-Freybergh. Táto téma je zároveň hlavnou myšlienkou dvojdňovej konferencie s názvom Pevné objatie už pred narodením, ktorá sa v týchto dňoch koná v Záhorskej Bystrici.
"Konferencia je príspevkom celosvetového Týždňa rešpektu a úcty k pôrodu a organizuje ju spoločnosť Slovenské duly," uviedla pre TASR dula vo výcviku Zuzana Bajkaiová. Prvý deň sa venuje témam ako je tehotenstvo a pôrod, teda obdobiam, ktoré ovplyvňujú kvalitu ďalšieho života človeka. Druhý deň sa bude konferencia venovať témam ako je láskyplná výchova, rodinné konštelácie či pevné objatie. Konferencia má podľa Bajkaiovej priniesť nielen nové pochopenie starých problémov, ale aj poukázať na to, ako málo niekedy treba na ich vyriešenie. "Potreba malého dieťaťa po pevnom objatí je prapôvodná. Začína už v matkinom lone a je bytostne silná tesne po pôrode a ešte dlho potom. Iba objatím sa podarí dosiahnuť pripútanie k matke a prostredníctvom neho rozvinúť v dieťati empatiu a lásku k iným ľuďom," hovorí detská psychologička českého pôvodu Jiřina Prekopová. V roku 1970 Prekopová emigrovala do Nemecka, kde sa pri práci s autistickými deťmi stretla s myšlienkou pevného objatia americkej psychologičky Marthy Welch a rozvinula ju do vlastnej terapie.
Odbornými partnermi konferencie sú Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar, Ústav prenatálnej a perinatálnej medicíny, psychológie a sociálnych vied a Katedra liečebnej pedagogiky Univerzity Komenského v Bratislave. Medzi účastníkmi sú nielen budúce matky, ale aj matky s deťmi, psychológovia, pedagógovia a ľudia, ktorí s deťmi pracujú.
Autor článku: TASR